„Imam utisak da mnogima još nije jasno da je egzistencija čovečanstva u opasnosti. Naša planeta će se i dalje okretati, iako zbog pregrevanja ljudska civilizacija nestane”, rekao je u intervjuu za bečki dnevnik „Kurir” u vezi izveštaja UN o emisijama za tekuću godinu.
„Izveštaj nam kaže pre svega da pasivno iščekivanje više ne deluje. Pariskim sporazumom iz 2015. smo skicirali put kojim se treba dosledno kretati. Sve države su u obavezi, a tako i Austrija”, poručio je on uoči međunarodne konferencije u Šarm el Šejku.
Van der Belen je ukazao da se klimatskom krizom bavi već 40 godina, i da će ta tema biti kao i do sada težište njegovog rada.
„Narednih godina mora doći do preokreta. Zato neću mirovati”, podvukao je on.
Podsetio je da je Austrija sebi postavila za cilj da do 2040. bude klimatski neutralna, dodajući da ti ciljevi ne smeju biti samo puka preporuka.
„Moramo osigurati da se ti ciljevi shvate ozbiljno, odnosno da se primenjuju. Za sve one koji danas i dalje blokiraju mere zaštite klime nemam razumevanje. Očekujem od svih da daju svoj doprinos“; istakao je Van der Belen, prenosi Tanjug.
Naveo je da je vlada preduzela značajne korake u poslednje dve godine zakonom o proširenju obnovljive energije, CO2 porezom i rekordnim budžetom za proširenje mreže javnog prevoza.
Upitan za novi oblik protesta aktivista za borbu protiv klimatskih promena, lepljenje za puteve ili skrnavljenje umetničkih dela, Van der Belen je kazao da mladi pokazuju svoj bes što se neodgovorno odnosimo prema našoj planeti.
„Razumem taj bes. O izboru sredstava možemo diskutovati. Moram, međutim, konstatovati da je nauka decenijama činjenicama ukazivala na klimatsku krizu i da to nije ozbiljno shvaćeno”, objasnio je on.
Istakao da bi ono što se danas odluči moglo da utiče na život mladih sutra.