Državnu ceremoniju na Spomen groblju oslobodilaca Beograda predvodila je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić.
Pored ministarke Kisić, vence su položili ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, predstavnici diplomatskog kora, među kojima i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko, predstavnici SUBNOR-a, udruženja građana…
Vence su položili i na spomenik „Večna vatra“ i Spomenik crvenoarmejcu, a nakon toga upisali su se u Spomen-knjigu.
„Neka je večna slava i hvala besmrtnim oslobodiocima slobodarskog Beograda 1944. godine. Živeo Beograd! Živela sloboda! Živela Srbija!“, napisao je ministar Selaković.
Groblje oslobodilaca Beograda 1944. je spomen-groblje posvećeno jugoslovenskim i sovjetskim borcima poginulim u borbama za oslobođnje Beograda, oktobra 1944. godine.
Otvoreno je 20. oktobra 1954. godine povodom desetogodišnjice oslobođenja, a na njemu je sahranjeno 1.395 boraca NOV i POJ i 818 boraca Crvene armije.
Groblje predstavlja prvi memorijalni kompleks izgrađen u Beogradu, nakon završetka Drugog svetskog rata.
Od otvaranja 1954. godine, na groblju se svakog 20. oktobra polažu venci povodom Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, kao i 9. maja povodom Dana pobede na fašizmom.
Ovim povodom, počasni vod pitomaca Vojne akademije prodefilovao je ulicama Beograda.
Defile, koji je održan u okviru manifestacije „Dani slobode“ koja traje do 1. novembra, završen je na Trgu republike gde je postavljena bina, na kojoj su održani dramski i koncertni program.
Položen venac i na Spomenik neznanom junaku na Avali
Ministar odbrane Nebojša Stefanović položio je venac na Spomenik neznanom junaku na Avali saopštilo je Ministarstvo odbrane.
On je venac položio u pratnji rektora Univerziteta odbrane, general-potpukovnika Gorana Radovanovića i načelnika Uprave za ljudske resurse Generalštaba Vojske Srbije, brigadnog generala Sava Iriškića.
Stefanović je u spomen-knjigu upisao: „Junaci, svojom neustrašivom borbom protiv fašizma upisali ste se časno u istoriju i pokazali celom svetu koliko je nesalomiva volja i silna ljubav srpskog naroda prema slobodi“.
On je dodao da se Srbija njima ponosi uvek.
„Svuda ističemo da smo potomci takvih pravdoljubivih ratnika i da čuvamo slobodu i mir naše otadžbine budućim pokolenjima. Da nam večno živi naša jedina Srbija i, na današnji dan oslobođeni, Beograd. Heroji, neka vam je večna slava i hvala“, poručio je Stefanović.
Prema različitim istorijskim izvorima, u borbama za Beograd poginulo je nešto manje od 3.000 boraca NOVJ i oko 1.000 crvenoarmejaca, dok je oko 14.500 vojnika ranjeno.
Nemačke snage imale su oko 15.000 poginulih i oko 9.000 zarobljenih.