Turska vlada, koja je posredovala u mirovnim pregovorima između Kijeva i Moskve prošle godine, ovog meseca naglo je zaustavila tranzit sankcionisane robe u Rusiju, nakon što je dobila nekoliko upozorenja od Evropske unije i Sjedinjenih Država da ovi proizvodi pomažu u ratnim naporima Rusije u Ukrajini.
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je ove nedelje da će njegova zemlja preispitati svoje odnose sa Rusijom. Od početka ruske invazije na Ukrajinu prošlog februara i sledećih sankcija koje je uvela EU, Orban je zadržao ambivalentan stav prema Moskvi.
Orban i njegova vlada sporo su osudili rusku invaziju na Ukrajinu i više puta su se protivili sankcijama EU protiv Moskve i finansijskoj pomoći Kijevu.
Kako se energetska kriza odvijala širom Evrope prošle godine, Orban je dosledno krivio veće troškove za sankcije uvedene Rusiji, pozivajući EU da stavi tačku na te mere.
Prošlog meseca Politiko je izvestio da je Orban grupi stranih konzervativnih ličnosti rekao da je vreme na strani Rusije u ratu u Ukrajini, nazivajući tu ratom razorenu zemlju „ničijom zemljom“ i otvoreno dovodeći u pitanje njen suverenitet.
Ali najnovija očigledna promena pravca za turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i mađarskog Orbana pokazuje da, kako se rat odugovlači duže nego što bi iko očekivao na početku, čak su i Putinovi najbliži saveznici u Evropi primorani da preispitaju šta je zgodnije, strateški, za svoje zemlje.
Dok je Turska prošle godine održala dobar balans između održavanja svojih veza sa Rusijom, a da nije u potpunosti razljutila Evropu i SAD, ova pozicija se sada čini sve više neodrživom.
Prkosni otpor Turske kaznenim merama koje su SAD i EU nametnule Rusiji zapretio je da kompanije i banke u Turksoj da budu kažnjene zbog kršenja sankcija, kao što je Brajan Nelson, najviši zvaničnik američkog Ministarstva finansija, jasno rekao tokom sastanaka u Ankari i Istanbulu prošlog meseca.
Orban je takođe do sada igrao na dve stolice, izbegavajući da bude otvoreno antiukrajinac da bi nastavio da uživa u prednostima svog članstva u EU i NATO, dok je odbijao da prestane da razvija svoje veze sa Moskvom i napusti svoj prijateljski stav prema Rusiji.
Ali Orban, govoreći o potrebi da se ponovo procene odnosi Mađarske sa Rusijom tokom ekonomskog foruma u Budimpešti u četvrtak, nije predložio da se veze sa Moskvom u potpunosti prekinu.
„Razumem potrebu za obnovom rusko-evropskih odnosa posle rata, ali to je daleko od realnog“, rekao je Orban. „Zbog toga spoljna i ekonomska politika Mađarske mora pažljivo da razmisli o vrsti odnosa koje možemo da uspostavimo i održavamo sa Rusijom u narednih 10-15 godina“, dodao je.