Sarajevo – Jedan od kandidata za potpredsednika Federacije BiH je i nekadašnji ratni komandant operativne grupe „Bosna” Armije RBiH Refik Lendo. Centralna izborna komisija BiH (CIK) usvojila je izveštaj o izvršenim proverama kandidata prema kojima, kako je navedeno, Lendo (kandidat Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića) „ispunjava sve uslove” za obavljanje jedne od čelnih i prestižnih funkcija u FBiH.
O doslednosti provere podobnosti Lende za tako visoku poziciju, kao i za bilo koju drugu, govori, između ostalog, i to da je jednostavno zanemarena činjenica da protiv njega u Tužilaštvu BiH postoji predmet, formiran na osnovu izveštaja MUP-a Republike Srpske o ratnim zločinima nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine. Taj izveštaj, koji je dostavljen Tužilaštvu BiH pre ravno 20 godina, i dalje stoji u fioci, to jest nalazi se u fazi prijave, što je potvrđeno i za naš list.
„U Posebnom odeljenju za ratne zločine Tužilaštva BiH postoji predmet koji je formiran na osnovu izveštaja MUP-a RS. Tim predmetom obuhvaćeno je više osoba, među kojima je i Refik Lendo. Predmet je u fazi prijave, nakon donošenja tužilačke odluke javnost će o svemu biti obaveštena”, odgovoreno nam je pismeno iz Tužilaštva BiH.
Glavni inspektor MUP-a Srpske za istrage ratnih zločina Simo Tuševljak kaže da Lendovo ime, kao osumnjičenog za zločine nad Srbima, nije navedeno samo u pomenutom izveštaju, već i u mnogim drugim.
„U izveštaju od 1. marta 2002. godine, na primer, u kome je on, zajedno sa Rasimom Delićem i Sakibom Mahmuljinom, osumnjičen i za zločine nad Srbima u akciji ’Uragan ’95’ u kojoj je učestvovao kao komandant operativne grupe ’Bosna’. Delić i Mahmuljin su osuđeni kao ratni zločinci, dok istraga u slučaju Lende još nije završena”, rekao je Tuševljak za „Politiku” .
On napominje da je „odlično poznata komandna uloga Lende u pomenutoj akciji u kojoj su na najstrašniji način ubijani srpski vojnici i proterivano srpsko stanovništvo”. Isto tako su, prema rečima Tuševljaka, dobro poznati i detalji najmonstruoznijih zločina koje su u akciji ’Uragan ’95’ počinili pripadnici zloglasnog odreda „El mudžahedin”, kojima je Lendo bio jedan od komandujućih.
Navodi Tužilaštva BiH da je još u fazi prijave predmet formiran pre dve decenije na osnovu izveštaja MUP-a Srpske, za Branimira Kojića, predsednika Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica, su još jedan pokazatelj da su sud i Tužilaštvo BiH „pod šapom političkog Sarajeva, odnosno SDA”. Nije, kaže on, Lendo jedini koji je prošao „provere” bez ikakvih problema.
„Prošao ih je i njegov stranački kolega Hamdija Abdić, zvani Tigar koji se kandidovao za gradonačelnika Bihaća, a protiv koga smo mi podneli krivičnu prijavu na koju nam nikada nije odgovoreno. Neće me iznenaditi ako se odbegli Sakib Mahmuljin pojavi kao savetnik Refika Lende ukoliko se on dokopa pozicije, jer je BiH odavno postala zemlja apsurda u kojoj je sve ono što je u uređenim državama zakonom zabranjeno postalo legalno i legitimno”, izjavio je Kojić za „Politiku”.
On je pozvao pravosudne institucije u Sarajevu da „izvade predmete iz ladica” i da „ne štite ubice, koljače, zlikovce i nalogodavce najstrašnijih zločina nad Srbima. Najavio je i organizovanje protesta ispred sedišta suda i Tužilaštva BiH na kojem će od čelnih ljudi u tim pravosudnim institucijama tražiti da objasne gde je Sakib Mahmuljin i zašto predmeti koji tretiraju zločine nad srpskim narodom stoje 20 godina u fiokama. „Dosta je više bacanja prašine u oči, nećemo to više tolerisati i čekati da oni dođu do pameti, da počnu savesno da obavljaju svoj posao”, kaže Kojić.