Ruski predsednik Vladimir Putin tačno je identifikovao municiju sa osiromašenim uranijumom kao oružje masovnog uništenja koje ima neselektivni efekat, kaže za Sputnjik dr Kris Bazbi, fizički hemičar, koji je radio za uranijumski komitet britanske vlade i bio sekretar Evropskog komiteta za rizik od radijacije.
Osiromašeni uranijum će kontaminirati Evropu
„Britanci i Amerikanci nastavljaju da se drže svoje sulude teorije da su radioaktivne supstance, koje se vezuju za DNK, u suštini bezopasne i da nemaju genetske ili neselektivne efekte na populaciju. Samo mogu da kažem da je to pogrešno. Takve supstance će kontaminirati Evropu i izazvati u Nemačkoj, Luksemburgu, Francuskoj, Švedskoj i drugim državama ono što su izazvale, na primer, u Iraku“, kaže Bazbi.
Anabel Goldi, britanska ministarka odbrane, saopštila je 21. marta da će ta zemlja poslati Kijevu tenkove „Čelendžer 2“, kao i municiju, uključujući i onu za protivoklopnu borbu koja sadrži osiromašeni uranijum. Međutim, ona nije pomenula da osiromašeni uranijum izaziva nepovratnu štetu po zdravlje, što je primećeno u Srbiji ili Iraku, koje je NATO bombardovao osiromašenim uranijumom, ali i među vojnicima NATO.
Dr Kris Bazbi bavio se brojnim naučnim radovima o radijaciji, a između ostalog, proučavao je i stanje u Faludži u Iraku, gde je 2004. američka vojska koristila puno municije sa osiromašenim uranijumom.
Slučaj Faludža
On kaže da je to istraživanje započeto jer se pojavljivao veliki broj slučajeva raka i defekata pri rođenju, ali nije bilo moguće doći do zvaničnih podataka. Bazbi kaže da je njegov tim radio istraživanje u Faludži, ispitujući ljude koji tamo žive.
Potom su podatke o broju obolelih od raka uporedili sa sličnim podacima u Egiptu i Jordanu. Otkrili su da je stopa raka u Faludži ekstremno velika, veća nego u Hirošimi na koju su SAD bacile nuklearnu bombu 1945.
„Prethodno sam proučavao zdravstvene efekte bombardovanja u Hirošimi, koji su dobro dokumentovani. A otkrili smo da je stopa raka u Faludži veća nego u Hirošimi. Posebno su se izdvajali podaci o učestalosti raka za koje se zna da ga izaziva radijacija, kao što su leukemija, posebno kod dece, ili limfom. Takođe, otkrili smo visok stepen smrtnosti dece u prvoj godini života, a uzrok su bili deformacije pri rođenju. Takođe smo otkrili i poremećaje u odnosu polova pri rođenju, što je takođe znak genetske oštećenosti zbog izlaganja radijaciji“, kaže Bazbi.
Neki od tih defekata bili su bebe rođene bez ekstremiteta ili sa suvišnim ekstremitetima, rođene sa samo jednim okom, bez genitalija, povećan broj beba rođenih sa oštećenjem mozga ili tumorima…
On i njegov tim saradnika došli su do zaključka da je uzrok tome osiromašeni uranijum. Dok je radio u komitetu za osiromašeni uranijum britanskog ministarstva odbrane, Bazbi se sretao i sa velikim brojem prijava zdravstvenih problema britanskih vojnika koji su učestvovali u Zalivskom ratu.