„Napad na infrastrukturu, jedinstvenu po stepenu bezbednosti, izuzetno je opasan presedan, pošto je ugrožen svaki značajan objekat, gde god da se nalazi. Pogotovo što taj akt terorizma nije mogao biti izveden bez direktnog učešća države“, ocenio je Antonov u članku za američki list „Nešenel interest“.
Prema njegovom mišljenju, nakon diverzije na ruskim gasovodima na gubitku su obični građani i čitave grane industrije.
„Cilj je da se potrošači u Evropi u potpunosti preorijentišu na skupe resurse, bilo da je reč o stranom tečnom prirodnom gasu ili novim ‘čistim’ tehnologijama“, primetio je ruski diplomata.
Takođe je konstatovao da je ubrzan proces deindustrijalizacije Evrope, od čega imaju očiglednu korist Sjedinjene Američke Države.
Napadi na gasovode „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“ izvedeni su 26. septembra. Ministarstvo odbrane Rusije ranije je saopštilo da su predstavnici Ratne mornarice Velike Britanije, koji se nalaze u gradu Očakovu u Nikolajevskoj oblasti Ukrajine, učestvovali u planiranju, osiguravanju i realizaciji terorističkog napada u Baltičkom moru 26. septembra kada su oštećeni gasovodi „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da nema sumnje da se po pitanju gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ radi o aktu međunarodnog terorizma. Prema njegovim rečima, to je najopasniji presedan, jer konkurenti na taj način teraju Evropljane da kupuju energente po višim cenama.