„Amerikanci su uveli apsolutno nemotivisano i neobjašnjivo trogodišnje ograničenje boravka naših kolega na službenom putu. Oni nameću svoja pravila igre u ovoj oblasti. Mi uvek odgovaramo po principu oko za oko, ne nužno simetrično. Oni se žale da im ovde nedostaje osoblja, ali sami su krivi, nismo mi to inicirali“, objasnio je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, SAD su „pretvorile rad diplomata čak ne ni u monetu za potkusurivanje, već u sredstvo političkog pritiska na Rusiju“.
„Naše recipročne mere su najavljene američkoj strani čim su ovi koraci o zahtevu za odlazak naših zaposlenih u određenim rokovima bili preduzeti. Pažljivo pratimo da američko osoblje odlazi odavde u skladu sa našim zahtevima“, rekao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, „sva ova pometnja i dugotrajno smanjivanje diplomatskog osoblja, uzajamno proterivanje, međusobno odbijanje izdavanja akreditacija se nastavlja i trenutno je praktično nemoguće obnoviti lanac, počev od nekog momenta, recimo, od pre tri godine“.
Diplomata je takođe istakao da je Moskva predložila Vašingtonu da se utvrdi gornja granica broja osoblja u ambasadama i dodao da na ovaj ruski predlog trenutno nema odgovora iz SAD.
Prethodno su u Istanbulu održane konsultacije Rusije i SAD o normalizaciji rada diplomatskih predstavništava, ali nije bilo kvalitativnog pomaka.
Ranije je ruski ambasador u Americi Anatolij Antonov saopštio da 30 diplomata kojima je Vašington naredio da napuste zemlju, zbog viznih ograničenja moraju to da učine 1. januara.
Kako ocenjuje, situacija sa ruskim diplomatskim predstavništvima u SAD i dalje je napeta. Na primer, po rečima Antonova, službenici ruskih diplomatskih misija u SAD nastavljaju da dobijaju pretnje, a nudi im se i saradnja sa američkim obaveštajnim službama.