Kako navodi list, NATO prelazi sa strategije obuzdavanja pretnjom koja podrazumeva napad kao odgovor, na strategiju obuzdavanja zabranom, koja podrazumeva veći broj vojnika stalno raspoređenih na granici sa Ruskom Federacijom, veću integraciju vojnih planova između Sjedinjenih Američkih Država i saveznika, veću potrošnju na odbranu, kao i više detaljnih zahteva prema saveznicima o tome kakve snage i opremu bi trebalo da imaju.
Ističe se i da je sada cilj NATO-a ne samo da aktivira svoje snage, već i da ih učini primetnijim za Rusiju.
U članku se dodaje da je NATO već poslao vojsku iz raznih zemalja u osam država pored granice sa Rusijom i sada razmatra mogućnosti da ih uveća.
Kako je saopštio izvor u NATO-u, u okviru novih planova komandant objedinjenih snaga NATO u Evropi Kristofer Kavoli prvi put od perioda Hladnog rata integriše vojne planove SAD i drugih saveznika u NATO-u. Izvor je dodao da su se Amerikanci vratili u Evropu i da sada „odlučuju sa NATO-om kako će SAD štititi Evropu“, navodi se u materijalu.
Rusija od 24. februara 2022. godine sprovodi „specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini”. Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je zadatak operacije zaštita ljudi koji su osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima, piše RT Balkan. Poručio je i da je Rusija 30 godina pokušavala da se dogovori o principima bezbednosti u Evropi, ali se suočila ili sa ciničnom prevarom i lažima ili sa pokušajima pritiska i ucene. Alijansa se u međuvremenu, uprkos protestima Moskve, stalno širi i približava granicama Rusije.