Pravno gledano, OHR nema ovlašćenja ni po osnovu Dejtonskog sporazuma niti po osnovu bilo kog drugog izvora prava da donosi zakone u suprotnosti sa demokratskim ustavnim procedurama BiH, napominje se u dokumentu.
U Izveštaju se ukazuje da su bošnjačke političke stranke, međutim, uvek davale veliku podršku OHR-ovim prisvojenim diktatorskim ovlašćenjima zato što OHR uvijek postupa u skladu sa političkom agendom tih stranaka.
Besna i prkosna reakcija bošnjačkih političkih stranaka na predlog nemačkog diplomate Kristijana Šmita naglašava činjenicu da je njihova podrška OHR-ovim diktatorskim ovlašćenjima sve vreme neprincipijelna, ističe se u Izveštaju.
U Izveštaju je ocijenjeno da odbacivanje svih nastojanja da se dođe do izborne reforme predstavlja namerno obespravljenje Hrvata i odbacivanje SDA samih principa koji su u osnovi Dejtonskog sporazuma.
Razjarena i neukrotiva reakcija bošnjačkih političkih stranaka u BiH na vijest da Šmit planira da donese odluku o izmenama i dopunama Izbornog zakona BiH na način koji ima za cilj da zaštiti hrvatska politička prava zagarantovana Dejtonskim sporazumom razotkriva nedostatak legitimiteta prisvojenih diktatorskih ovlašćenja OHR-a i neprincipijelno licemjerje bošnjačkih političkih stranaka i njihovih međunarodnih pomagača, piše u dodatku na Izveštaj.
Nepopustljivost SDA ispoljena u vezi sa sprovođenjem odluke u predmetu „Ljubić“ je, kako se ističe u dokumentu, izazvala dugotrajnu političku krizu u Federaciji BiH /FBiH/. U tekstu se dodaje da je sam vrh Hrvatske snažno podržao napore Hrvata u BiH da osiguraju ravnopravnost na koju imaju pravo prema Dejtonskom sporazumu.
– Da bi BiH uspela, bošnjački politički vrh mora konačno prestati da odbacuje dejtonski kompromis, jer uporno neprihvatanje Dejtona izaziva političke krize u BiH jednu za drugom – piše u dodatku Izveštaja.
Podseća se da je SDA jasno stavila do znanja da ima za cilj postizanje ratnih ciljeva Armije Republike BiH /bošnjačke vojske/, kao da Dejtonski sporazum nikada nije potpisan.
U Izveštaju se navodi da SDA preuzima kontrolu i nad svim ključnim polugama vlasti na nivou BiH kako bi jednostrano upravljala BiH suprotno odredbama Ustava o podeli vlasti. Ovakvi koraci, kako je ocenjeno u doukmentu, destabilizuju BiH pošto se grupe kojima su zaštita i autonomija zagarantovane Dejtonom.
– Između ostalog, SDA ostvaruje dominaciju u brojnijem entitetu BiH, FBiH načinom izbora članova Doma naroda FBiH. Ovaj način omogućava da područja u kojima su Bošnjaci brojniji izaberu većinu srpskih članova i najmanje jednu trećinu hrvatskih članova – piše u Izveštaju.
Izveštaj Savetu bezbednosti UN odnosi se na period maj-oktobar i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izveštajima, Vlada Republike Srpske izražava viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, s ciljem razjašnjavanja stanovišta članovima Savjeta bezbednosti i međunarodne zajednice.
Izveštaj je dostupan na internet stranici Vlade Republike Srpske.