Poljski istoričar Mihail Krupa pisao je u članku za američki časopis Chronicles’ da je amerikanizacija spoljne politike Poljske dovela tu zemlju bliže ratu s Rusijom, prenosi ruski portal.
Krupa je dodao da se poljske vlasti nameravaju boriti protiv Rusije ”svim sredstvima”, objasnivši da Bela kuća sa zadovoljstvom primećuje antiruske osećaje poljskih vlasti.
Ruski portal navodi da će, prema rezultatima nedavnih ispitivanja javnog mnjenja, 30 posto Poljaka napustiti zemlju u slučaju oružanog sukoba s Rusijom na njihovoj teritoriji. Obični građani se ne žele boriti protiv ruske vojske, uprkos propagandi onih koji pozivaju na rat s Rusijom.
Kada?
News.ru je citirao ruskog vojnog analitičara Vladislava Šurjagina koji je rekao da se Poljska sprema ući u sukob s Rusijom, ali ne sada, već za pet do deset godina, kada provede svoje planove za postizanje vojno-političkog vođstva u Evropi.
Šurjagin dodaje da Poljska u ovom trenutku još nije spremna za to, jer radi na jačanju svoje vojske kako bi je učinila najvećom u Evropi. Trenutno se ni na koji način ne može suprotstaviti ruskim oružanim snagama, kazao je.
Prema njegovim rečima, čak i ako se poljska vojska jednostavno umeša u sukob između Rusije i Ukrajine na strani Kijeva, to će biti presedan za rat s NATO-om, iako se organizacija može unapred distancirati od Poljske. Ali ako se NATO ne želi odmaknuti od Poljske, onda će se taj rat pretvoriti u potpuni evropski rat.
Bez NATO-a
Poljska može pokrenuti rat protiv Rusije bez uključivanja NATO-a, kaže ruski politolog i istoričar Aleksander Zimovski, dodajući da bi ruska Kalinjingradska oblast mogla biti početna tačka za takvu agresiju, međutim, tu će i završiti.
Prema News.ru, ruski stručnjaci napominju da ukrajinske oružane snage trpe ogromne gubitke, dok Moskva polako, ali sigurno ostvaruje svoje ciljeve u Ukrajini. Do kraja ove godine, prema njihovim predviđanjima, ukrajinske snage će doživeti težak poraz bez obzira na zapadne isporuke oružja i novčanu pomoć. To znači da poljska vojska, možda, neće imati dovoljno vremena da pomogne svojim ukrajinskim partnerima.
Šta je s Belorusijom?
Ruski stručnjaci ističu da bi se Belorusija mogla umešati u moguću konfrontaciju između Poljske i Rusije nakon što je Varšava pokazala nameru da povrati svoje istočne regije, koje su u septembru 1939. pripojene Belorusiji i Ukrajini.
Poljska bi mogla iskoristiti rat s Rusijom kako bi ponovno uspostavila svoju kontrolu nad ogromnim područjima, što je faktor koji će belorusku vojsku uključiti u vojni sukob.
U slučaju rata između Rusije i Poljske u Kalinjingradskoj oblasti, ističe Zimovski, Belorusija će imati dve mogućnosti: da ispuni svoje obaveze prema Rusiji i bori se s njom, ili da dopustiti Poljskoj da pripoji zapadnu Belorusiju i uspostavi marionetski propoljski režim na preostalim beloruskim teritorijama, kako je rekao, prenosi Al Džazira.