O preusmeravanju sredstava trenutno se razgovara između savezne vlade u Berlinu i regionalnih vlasti u pojedinačnim nemačkim pokrajinama. Ovaj potez bi omogućio proizvođačima da proizvode više oružja i municije, kao i otvaranje radnih mesta u oblastima koje su najviše pogođene prelaskom sa uglja.
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada zapadne zemlje pojačavaju vojnu pomoć Kijevu. Nemačka se prošlog meseca obavezala da će Ukrajini isporučiti glavne borbene tenkove „leopard 2” i oklopna vozila „marder”.
Berlin je takođe dozvolio kompanijama ove nedelje da prebace starije tenkove Leopard 1.
Međutim, prema više izveštaja napori Berlina da se pomogne Kijevu i osigura da Bundesver ostane borbeno spreman ometeni su nedostatkom municije i opreme. „Biznis insajder” u oktobru je citirao izvore iz odbrambene industrije i parlamenta koji su rekli da vojska ima dovoljno municije za samo jedan ili dva dana ratovanja.
Energetska kriza primorala je Nemačku da prošle godine ponovo pokrene nekoliko rezervnih elektrana na ugalj. Vlada je takođe produžila rad postojećih elektrana do kraja marta 2024.
Odluke su donete jer je Berlin tražio načine za uštedu energije tokom zime.
Nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo je u junu da će uprkos zabrinutosti oko snabdevanja energijom zbog sukoba Rusije i Ukrajine Nemačka ostati posvećena postepenom ukidanju uglja kao izvora energije do 2030. godine.