Nemačko-francuski predlog traži od Srbije da prihvati da lažna država Kosovo postane član Ujedinjenih nacija, čime bi nastavak dijaloga bio obesmišljen.
Kada su prvobitno dali nacrt ovog dokumenta na adresu zapadnih centara moći su upućene primedbe Srbije i separatista iz Prištine. U srpskom non-pejperu zapisano je što su naše crvene linije. To je da se ne prihvata da lažna država postane član UN. Uprkos jasno napisanim, ali i javnom izrečenim primedbama na ovaj predlog koji su stizali od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijerke Ane Brnabić i šefa srpske diplomatije Ivice Dačića. Pre svega Berlin je ostao gluv i nem. Nijedan predlog koji je Beograd sugerisao nije ušao u novi predlog koji je pre nekoliko dana dostavljen Srbiji i kosovskim separatistima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da novi tekst francusko-nemačkog predloga koji su Beograd i Priština dobili u odnosu na prethodni nije poboljšan u onome što je najvažnije za Srbiju. Naveo je da će se o njemu tek razgovarati. Istakao je da u tom dokumentu nema rokova za postizanje sporazuma. „Ne mogu da kažem da sam 100 posto protiv ili ‘za’. O tom dokumentu treba da raspravljamo i onda ćemo videti. Moramo da pričamo jedni s drugima i da se uzdržimo od jednostranih poteza i akcija. To je nešto što može da naudi celom procesu”, rekao je Vučić u Tirani.
A glavni pregovarač u dijalogu sa Beogradom Besnik Bisljimi kaže da je Priština primila novu verziju francusko-nemačkog predloga. Međutim, da je dogovoreno da se ona ne objavljuje u javnosti, prenose prištinski mediji. Bisljimi je u Odboru za spoljne poslove kosovske skupštine rekao da je specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak dostavio novu verziju plana premijeru privremenih prištinskih institucija Albinu Kurtiju. Uprkos tome što im predlog ide na ruku, Priština nije oduševljena sa predlogom. Razlog tome je jer joj se ne garantuje početak pregovora sa EU, ali i zahtev Kurtijeve vlade da Srbija plati ratnu štetu za navodne zločine na Kosmetu.
A šef nemačke države Frank-Valter Štajnmajer kaže da cela EU ima hitan interes za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. Navodi da je francusko-nemački predlog dobra polazna osnova.
„Što se tiče odnosa Srbije i Kosova, mogu da vam kažem da cela Evropska unija ima hitan interes za normalizaciju odnosa. Za to su se pripremali, davali su se predlozi. Srećan sam jer je nemačko-francuski predlog sada postigao uspeh”, tvrdi Štajnmajer, ali nije izneo konkretne dokaze za tu tvrdnju.
A predsednik Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić kaže za „Politiku” da to što novi francusko-nemački predlog nije poštovao srpske cravene linije je dokaz da je to krunski dokaz nedovoljnog poštovanja našeg naroda i njegovih nacionalnih interesa. Kaže da se naše crvene linije jednostavno zaobilaze i na njih se ne obraća posebna pažnja.
„To ozbiljno košta i region i Evropu pogrešnih poteza koji vuku i koji se vraćaju kao bumerang njihovoj spoljnoj politici. Mislim da je EU neuvažavanjem naših interesa najviše štete nanela svom kredibilitetu i činjinici da se jednostavno pokazuje kao krajnje nesposobna. Ona sve više gubi podršku u našem narodu jer je pristrasna i nije statusno neutralna kao što je to predviđeno. Poslednje informacije koje imamo govore da od tog sporazuma ne može ništa da bude. Da će se i dalje igrati igra gluvih telefona i trošiti vreme. Konkretnih rezultata neće biti”, kaže Dejan Miletić i da sve što EU radi pokazuje da Brisel i Berlin ne žele da dođe do kompromisnog rešenja.
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar doputovaće u Prištinu u ponedeljak 12. decembra. Najavljeno je da će da se sastane sa premijerkom privremenih prištinskih institucija Albinom Kurtijem. Prema navodima tog medija, Eskobar dolazi zbog tenzija na severu Kosova, kao i novog francusko-nemačkog predloga.
Nedavno je na Kosovu boravio i izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak.
„Ako neko može nešto konkretno da uradi onda je to Amerika. Njihova buldožer diplomatija jedino daje rezultate i pokazala se kao faktor stabilnosti. Kosovski Albanci jedino poštuju SAD i očekujem da će Eskobar pritisnuti Prištinu da bude formiran ZSO”, kaže Dejan Miletić.