“Nacrt zakona koji je na javnoj raspravi jedini je sistemski zakon koji je aktuelna Vlada Crne Gore radila kroz transparentnu proceduru i koji je ugledao svjetlost dana. Aktuelna politička dešavanja daju dosta ideja šta sve treba normirati, posebno za rad Vlade u tehničkom mandatu. Viber i Whats App sjednice ne mogu biti način rada i donošenja važnih odluka “, kazao je potpredsednik Vlade za politički sistem i unutrašnju politiku Raško Konjević.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva javne uprave, Konjević je istakao da iskustva u poslednje dve godine pokazuju da manjak demokratske tradicije, a višak neiskustva i površnosti čine postojanje ovog zakona preko potrebnim.
Ministar javne uprave Maraš Dukaj je kazao da je knjaževina Crna Gora Zakon o Vladi imala još 1902. godine, i poražavajuće je da Crna Gora kao moderna država, članica NATO saveza, koja sigurno stoji na svom putu ka Evropskoj uniji, do sada nije imala zakonska rešenja koja propisuju način rada Vlade.
„Mnoge Vlade su do sada započinjale priču o pripremi ovog zakona, pojedine su započele i određene aktivnosti, ali je ova Vlada preduzela konkretne korake, i kao jedan od najznačajnih prioriteta postavila rad na ovom zakonskom tekstu“, kazao je Dukaj.
On je istakao da će se ovim zakonom urediti pitanja koja se odnose na sastav Vlade, njen mandat, organizaciju, način rada, odlučivanje, odnos sa drugim državnim organima, kao i druga pitanja od značaja za njen rad.
„Iako do sada nismo imali Zakon o Vladi postojali su brojni propisi koji su uređivali ovu oblast, kao što je Ustav, kao najviši pravni akt, zatim uredbe i Poslovnik o radu Vlade. Međutim pitanje koje do sada nije bilo uređeno, a samim tim je i jedna od najznačajnijih novina ovog zakona – jeste regulisanje statusa Vlade kojoj je prestao mandat“, kazao je ministar.
Predstavnici Radne grupe za pripremu Predloga zakona o Vladi, u koju su osim predstavnika Vlade uključeni i ugledni pravnici, predstavnici akademske zajednice i NVO, predstavnici Skupštine i predsednika Crne Gore, kako se navodi u saopštenju, nastaviće da rade i prate proces do utvrđivanja Predloga zakona.
Učesnici okruglog stola su izneli predloge i sugestije u cilju unapređenja predloženog zakonskog rešenja.
Javna rasprava o tekstu Nacrta zakona o Vladi, počela je 21. septembra 2022. godine i trajaće 40 dana, do 31. oktobra 2022. godine.
Bilo je krajnje vrijeme, a ne svakih par mjeseci neka nova vlada sa nekim novim izdajnicima. Sramota.