Amerika namerava da u Ukrajinu pošalju ukupno osam takvih sistema. Za prevoz je korišćen „Antonova An-124” kojim je teret transportovan na poljski aerodrom Žešov, koji se koristi za transfer oružja u Kijev od početka rata. Nije jasno zašto samo dva sistema, s obzirom da je za transport korišćen najveći teretni aviona na svetu, koji kako tvrde analitičari može da preveze i do šest lansera, u zavisnosti od modifikacije.
Sistem „nasams 2” (Norvegian Advanced Surface to Air Missile System) je zasnovan na raketama „vazduh-vazduh”. Razvoj sistema počeo je još devedesetih godina prošlog veka, od tada je „nasams” više puta modernizovan. Zvaničnici nisu komentarisali koja verzija je dostavljena Ukrajini. Mediji spekulišu da je ovo „nasams 2” koji je počeo da se razvija početkom 2000.
„Nasams 2” baterija sastoji se iz 12 lansirnih rampi, svaka platforma nosi šest projektila tipa „amram vazduh–vazduh”, na svakoj rampi postoji po osam radara, mobilno komandno mesto i vozilo sa elektronsko-optičkim sistemom za pretragu i praćenje ciljeva. U sklopu raketnog sistema su i četiri kontrolna centra, četiri elektrooptičke kamere. Radar AN/MPK-64F1 ima instrumentalni domet detekcije ciljeva od 120 kilometara, a njegova relativno mala težina (1,8 tona) i male dimenzije omogućavaju njegovo postavljanje na vojno terensko vozilo. Broj istovremeno gađanih ciljeva je do 72. Takođe, kompleks može dobiti još jedan radar koji je kompatibilan sa podržanim protokolima za prenos informacija.
„Nasams 2” koristi vođenu raketu AIM-120 „amram”. Proizvođač tvrdi da savremeni sistem upravljanja „omogućava raketi da brzo pronađe ciljeve u najtežim uslovima” i tvrdi da je tokom 30 godina rada ova raketa učestvovala u neprijateljstvima i izvršila skoro 5.000 probnih lansiranja.
Prema otvorenim podacima, AIM-120 lansiran sa nosača aviona uništiće cilj na udaljenosti od 120 kilometara, a kada se lansira sa zemlje, na udaljenosti od oko 30 kilometra i na nadmorskoj visini od 15 kilometara. Specijalno za „nasams 2” treće generacije razvijena je raketa „povećan domet” koja omogućava presretanje ciljeva na većoj udaljenosti i visini „zbog snažnijeg motora i poboljšanih algoritama upravljanja”. Nova raketa nije kompatibilna sa lanserima prethodnih serija.
U klasi sa „nasams 2” je ruska serija PVO sistema Buk.
„Ako govorimo o Buk-M3, onda se možda po nekim karakteristikama u poređenju sa „nasams 2” poklapa, ali Buk-M3 već ima dokazana borbena dejstva, za razliku od
„nasams 2”, izjavio je za Tas Aleksandar Mihajlov, šef Biroa za vojno-političku analizu.
Podsetio je Tas da je najnoviji ruski sistem S-350 „Vitez” superiorniji od „nasams-a 2” po visini i dometu. Osim toga, ovaj PVO sistem je, poput Buk-M3, mobilniji od američkog.
„Oni stignu na odredište, pucaju i odmah napuste mesto. To onemogućava da ih pogode nakon uništenja vazdušne sredine”, rekao je Mihajlov.
Iz Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije kažu da će stavljanje S-350 u službu povećati efikasnost borbe protiv krstarećih raketa dva do 2,5 puta. „Vitez” je u stvari modernija, ali i efikasniji verzija S-300.
S-350 se povezuje sa svim sistemima PVO, može da prima informacije od drugih kompleksa i sistema, radeći kao drugi ešalon u sprezi sa PVO S-400. U zavisnosti od vrste raketa koje se koriste, S-350 je sposoban da gađa ciljeve na udaljenosti do 120 kilometara i na visini do 25 kilometara.
„Sistem se pokazao dobrim, kompaktnim, obavlja sve funkcije uz ozbiljno preklapanje borbenih mogućnosti svojih prethodnika. Osnovna razlika između Viteza i svih ostalih kompleksa ove klase je sposobnost brzog gađanja raketa i preglednost.
Šta očekivati od „nasams 2” u Ukrajini
Stručnjaci su skeptični prema pojavi još jednog stranog PVO sistema u ukrajinskoj vojsci.
Ruska strana je procenila da dva sistema „nasams 2” neće omogućiti Ukrajini da zaštiti celu liniju fronta, oni će moći da kontrolišu samo deo ili manji broj vojnih objekata. Ili, recimo, preuzeti kontrolu nad nekoliko ukrajinskih gradova u kojima su koncentrisana preduzeća odbrambene industrije.
Po pisanju Tasa očekuje se da je njihov glavni zadatak da pokriju neke vitalne objekte koje napadaju dronovi Geran-2, čiji je intenzitet nedavno povećan od strane ruskih trupa.
Eksperti su mišljenja da je visoka cena raketa „amram” (koštaju više od milion dolara) nepraktična za presretanje jeftinih masovnih dronova. Zato su neki mišljenja da je „najverovatnije „nasams 2” raspoređen da zaštiti ukrajinsko rukovodstvo i značajne komandne i kontrolne centre, a ne infrastrukturu”.
Više analitičara napominje da razmeštanje još jednog zapadnog PVO sistema u Ukrajini treba smatrati testiranjem novih proizvoda u realnim borbenim uslovima.