Banjaluka – Da li je proces uspostave organa BiH od strane Dodika, Čovića i Nermina Nikšića došao do tačke sa koje nema povrataka? I jesu li konture buduće vlasti na nivou BiH već podvučene debelom linijom koju ne može izbrisati ni iščekivana odluka Suda BiH i Centralne izborne komisije (CIK) BiH?
Naime, ove institucije treba da odluče o jednom srpskom delegatu u Domu naroda, to jest o tome da li će Dodik imati apsolutnu kontrolu nad tom institucijom, a time i prvenstvo za popunu Saveta ministara BiH.
Sudeći po dostupnim analizama, bez obzira na to kakva će biti odluka o srpskom delegatu, Dodikovu stranku je veoma teško zaobići pri formiranju budućeg Saveta ministara BiH. Pre svega jer su nove političke snage takozvane „Osmorke” koje pretenduju na to predvode Bošnjake svesne da bi takav scenario podruzemavao četiri godine novih prepucavanja i političkih tenzija, što partijama iz Sarajeva – koje buduću politiku predstavljaju kao novi iskorak sa manje tenzija a više rada – ne bi odgovaralo jer bi u Banjaluci imali stalnog oponenta. Naime, to da je u ime Republike Srpske jedna opcija na vlasti u Banjaluci, a druga u Sarajevu pokazalo se kao ne baš tako dobar recept za procese u BiH, jer je češće služilo za politička prepucavanja, nego za dogovaranje.
Vlasti Republike Srpske, naime i bez četiri delegata i potpune kontrole u Domu naroda BiH i dalje imaju instrumente da „zagorčaju život” strankama koje bi su eventualno odlučile da zaobiđu SNSD – koja se predstavlja kao legitimni predsatvnik Srba i kao pobednik unutar srpskog naroda. Ipak, sve oči i dalje su uprte u Sud BiH. Sudije ovih dana treba da odluče da li će uvažiti žalbu Dodikove stranke, koja nije prihvatila odluku CIK-a BiH koji je jedan sporni listić sa glasanja za Dom naroda BiH proglasio važećim, iako on nije propisno popunjen prilikom glasanja u Skupštini RS.
U SNSD-u smatraju da je CIK mogao tek da naloži novo glasanje, a ne da tumači da li je listić važeći. Nakon što je CIK proglasio važećim listić i time izjednačio broj glasova za izbor jednog srpskog delegata, ta komisija je – uz protivljenje njena dva člana – odlučila da će žrebom izabrati budućeg delegata između dva kandidata. Usledila je žalba Sudu BiH od strane SNSD-a.
Portal „Kliks” navodi da mogući izbor PDP-ovog (opozcionog) kandidata, neće izbaciti Dodikov SNSD iz vlasti na nivou BiH, pre svega jer SNSD i sa tri delegata ima znatnu snagu u Domu naroda kroz kontrolisanje kvoruma.
Naime, četiri delegata u Domu naroda (od ukupno pet iz jednog naroda) garantuju da nijedna odluka ne može proći u tom domu, dok tri delegata – koliko SNSD već ima – čine kvorum i njihov nedolazak na neku sednicu, značio bi da ona ne može biti održana (što se već dešavalo), što je, iako politički pomalo kruta, i dalje pozicija koja obezbeđuje znatan uticaj na rad te institucije.
„SNSD i sa tri delegata ima znatnu snagu u Domu naroda kroz kontrolisanje kvoruma. Međutim i bez toga, jasno je da je SNSD već deo aktivne priče o vlasti, a pre svega sa HDZ-om, ali i ‘Osmorkom’“, piše „Kliks”.
Ovaj portal navodi kako bi „Osmorka”, u slučaju da opozicija iz RS dobije drugog delegata (što bi im omogućilo da donose odluke u Domu naroda) morala promeniti kurs i obustaviti pregovore sa SNSD-om, što bi neminovno ugrozilo i generalnu koaliciju koju imaju sa HDZ-om. Opoziciji pak ide u prilog i to što u Predstavničkom domu imaju pet poslanika, što je neophodni minimum da u tom domu budu donete odluke u skladu sa mehanizmom entitetskog glasanja.
Takođe, piše „Kliks” HDZ će u ovoj konstelaciji odnosa teško izostaviti SNSD iz vlasti. Stoga, dodaje se u tekstu, izbor četvrtog delegata za SNSD ili drugog za PDP u pogledu stranaka u vlasti ništa neće promeniti i jedino što taj delegat može predstavljati jeste svojevrsni „teret” SNSD-u da neke odluke u Domu naroda mogu proći i bez njih.
Sem toga, i same partije „Osmorke” koje predvodi SDP Nermina Nikšića imaju veoma tesnu većinu i za vrat im opasno duva SDA Bakira Izetbegovića, koji je iz pregovora isključen samo zato što se osam bošnjačkih partija (deklarisanih kao socijaldemokratske i levičarske) ujedinilo kako bi uspeli da skuckaju matematičku većinu.
Tako da ni partijama „Osmorke” verovatno ne odgovara da se kockaju i ljuljaju dogovore o vlasti, posebno nakon što je Izetbegovićev SDA žrebom u CIK-u dobio jednog delegata i stekao većinu u Domu naroda Federacije BiH, čemu se lider te stranke nadao otkako su počeli pregovori o foriranju vlasti.
Na to upućuju u prve poruke iz SDA nakon što su dobili paket u Domu naroda FBiH.
„SDA će u narednim danima uputiti poziv svim relevantnim parlamentarnim strankama kako bi se postigao dogovor o formiranju vlasti u FBiH”, naveli su iz partije Bakira Izetbegovića i dodali da ostaju pri stavu da je potrebno formirati široki front stranaka s najboljim izbornim rezultatima, koji će osigurati brzo formiranje vlasti na svim nivoima.