Na kraju Liturgije Mitropolit Joanikije je u besjedi kazao da se na svakoj Liturgiji molimo za naš narod i svetinje na Kosovu i Metohiji i da Gospod nispošlje svoju milost i blagodat na Ukrajinu i Ukrajinsku pravoslavnu crkvu. U besjedi je napravio paralelu o odbrani svetinja u Crnoj Gori, obrascu kako je to bilo planirano i na Kosmetu, i napravio paralelu sa Ukrajinom gdje država oduzima Crkve i daje ih onoj nekanonskoj.
„Ukrajinska država oduzima crkve pa im predaje raskolnicima, to nama u Crnoj Gori zvuči poznato; Hvala Bogu, nije im uspjelo“
“Ukrajinska pravoslavna crkva je kanonska crkva, autonomna i jedina priznata od svih Pravoslavnih crkava. Ali, ona u ovim ratnim vremenima trpi zajedno sa svojim narodom. Naročito su opasni oni ratovi koji podijele jedan te isti narod. Prvo su podjele počele u samoj Ukrajini. Međutim, ima ko o tome da priča i govori. Ali prošlo je nekako nezapaženo da su još i ranije Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi otimani hramovi od strane raskolnika”, rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Dodao je da su sada raskolnici zajedno sa vlastima Ukrajine došli do Kijevo-pečerske lavre, jedne od najvećih pravoslavnih svetinja na zemljinoj kugli.
“Uzeli su dva velika hrama. Prvo ih je oduzela država, pa ih onda predala raskolnicima. A to nam zvuči poznato. Tako je ovdje trebalo to da bude, tako su i ovdje zamišljali, pa im nije uspjelo, hvala Bogu”, rekao je Vladika.
„Dok se na Kosovu i Metohiji govori i miru i demokratiji i gdje se po diktatu formira nova država, puca se na djecu“
A na Kosovu i Metohiji, nastavio je Mitropolit Joanikije, dokle se govori o miru i demokratiji i o tome da Srbija treba da pokloni veliki i veoma značajni dio svoje teritorije i da se tako, pod pritiskom, po diktatu formira nova država, za to vrijeme se puca na djecu, i to na vjerske praznike.
“I eto, takva je pravda ovoga svijeta. Ne poštuju se najveće odluke Ujedinjenih nacija. I bombardovanje je bilo bez odobrenja Savjeta bezbjednosti. Ali, naše je da se Bogu molimo i za Kosovo i Metohiju, za naš razapeti narod tamo, za našega Vladiku Teodosija i sveštenstvo i monaštvo. Jer svaka rana kosovskoga djeteta – to je i rana Vladike Teodosija i svakoga monaha i monahinje i svakoga pravoslavnoga Srbina, ne samo na Kosovu i Metohiji nego bilo gdje da se nalazi. To je vapijuća nepravda”, poručio je Mitropolit Joanikije.
Naglasio je da nije samo cilj osnivanje države Kosovo* pod pritiskom.
“To ne bi donijelo nikakvog mira. I znaju oni to dobro. Cilj je da se progna cio srpski narod sa Kosova i Metohije. To je cilj”, naglasio je Vladika Joanikije.
Po obrascu otimanja svetinja u Crnoj Gori, pripremljeno je i otimanje svetinja na Kosovu i Metohiji
Vladika je rekao da je po obrascu po kojem su pokušali otimanje svetinja u Crnoj Gori bilo pripremljeno i otimanje naših svetinja na Kosovu i Metohiji.
“Bilo je pripremljeno isto tako zakonsko rešenje preko zakona o zaštiti kulturnih dobara da se sve kosovsko-metohijske svetinje oduzmu od Srpske pravoslavne crkve i da se upišu na nepostojeću državu Kosovo. Vidjeli su da to ne može baš tako, pa su to prethodno htjeli da urade u Crnoj Gori. Onda bi to bezakonje lakše izvršili na Kosovu i Metohiji”, objasnio je Vladika Joanikije.
Rekao je da vremena kada su razoreni Sveti arhangeli i pomunarene Bogorodica Ljeviška i crkva Svetih apostola Petra i Pavla u Bijelom Polju nijesu bila nepravednija od vremena koja dolaze.
“Danas se sve isto čini, samo malo umivenije, a time i podmuklije i opasnije. Zato, braćo i sestre, mi čuvamo pamćenje. Molimo se Bogu i čuvamo pamćenje. I pamtimo da su i Crnogorci prolili krv za slobodu Kosova i Metohije i da je čestiti knjaz, potonji kralj Nikola oslobodio Metohiju, Pećku patrijaršiju i Visoke Dečane. Ostvario se njegov san iz mladih dana kada je pjevao Onamo, ‘namo… Tako se pjevalo u to vrijeme, sviđalo se to danas nekome ili ne sviđalo. Mi njegujemo pamćenje i nikada se nećemo složiti sa brisanjem pamćenja i prepravljanjem istorije”, poručio je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Naglasio je da je to naš odnos prema vapijućim nepravdama i prema gonjenju Crkve.
„Prikupljali smo pomoć za Mitropolita Onufrija kanonske Crkve, on je došao kod nas kad nam je bilo najteže i predvodio najveću Litiju koja se dogodila u Crnoj Gori.“
Vladika je rekao da je Crkva na svetosavskim svečanostima širom Crne Gore skupljala pomoć za Ukrajinsku pravoslavnu Crkvu, za Mitropolita Onufrija koji je na čelu te Crkve.
“On je došao kod nas kad nam je bilo najteže i predvodio onu najveću Litiju, najveći sabor koji se ikada dogodio u Crnoj Gori. Pa i mi sada želimo da pomognemo, kada je Ukrajinska pravoslavna crkva bukvalno gonjena”, rekao je Vladika.
On je ispričao kako je prije petnaest godina bio očevidac kako su vjerni u Ukrajini branili hram čije ključeve je bila uzela država s ciljem da ga preda raskolnicima.
Objasnio je da Crkva svuda u svijetu ima jedan te isti stav.
“Branimo se istinom, pravdom, ljubavlju, čestitošću, molitvom… To je naše oružje. Ali istinom, prije svega, pa će onda biti i svega ostalog. Jer, bez istine nema ni ljubavi”, kazao je on.
Rekao je da se još tada vidjelo da to nije dobro za Ukrajinu, kao što nije bilo dobro ni za Crnu Goru.
Svako ko proba da otima svetinje to mu se vrati kao bumerang
“To posezanje od raznih raskolnika i razbojnika da se otimaju hramovi Srpske pravoslavne crkve, da se otimaju svetinje. To je bio jedan loš znak. Naravno, vratiće se to svakome kao bumerang, ko god udari na svetinju. To nikome dobra donijeti neće”, upozorio je Mitropolit Joanikije.
Kazao je da Blaženjejši Mitropolit Onufrije kao Jagnje Božije, kao Hristos na Golgoti trpi i moli se Bogu za sve.
“I pomaže sve, bez razlike, ne gledajući ko je ko, ko je na kojoj političkoj strani. I u ovim najtežim momentima je osnovao fond za pomoć svima kojima pomoć treba. I dijeli svima sve što ima. Tako se on odnosi prema nepravdi. Svima prašta, izliva oproštaj svima kao Gospod Isus Hristos sa Golgote. I to treba da znamo mi ovdje u Crnoj Gori i svuda u svijetu. Cio svijet to treba da zna”, rekao je Vladika Joanikije.
Kazao je da je cio svijet, nažalost, prećutao otimanje dvije velike svetinje u Kijevo-pečerskoj lavri Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi gdje je ona od vajkada, od prije velikih ruskih kneževa i careva.
“Tamo je bila svetinja koju je još Sveti apostol Andrej osnovao. Drevna svetinja, jedna od najslavnijih svetinja. I cio svijet ćuti. Ali, neka ćuti. Bog će pokazati svoju pravdu, a mi ćemo se moliti Bogu. A molitva, ne našom silom nego Božjom silom, zaista čini čuda. Gore premješta i uklanja zlo između ljudi”, zaključio je Mitropolit Joanikije.