Prema njihovim izvorima, zvaničnici američkog Ministarstva finansija ove nedelje održavaju sastanke u Evropi, gde razgovaraju o detaljima predstojećih restriktivnih mera protiv naftnih derivata iz Rusije. Ograničenja bi trebalo da stupe na snagu 5. februara. Kao u slučaju ograničavanja cene ruske nafte, zapadne kompanije koje finansiraju, osiguravaju ili transportuju ruske naftne derivate biće podvrgnute režimu sankcija. Kompanije koje se nalaze u zemljama G7 i Australiji biće kažnjene, ako budu trgovale ruskim naftnim derivatima po cenama iznad limita.
Izvori lista napominju da se planira uvođenje dva limita cena za ruske naftne derivate: jedan će uticati na izvoznu robu visoke vrednosti, posebno na dizel gorivo, a drugi na robu niske vrednosti, kao što je mazut.
Prema pisanju lista, centralno pitanje u pregovorima američkih i evropskih zvaničnika biće pokazatelj granične cene. Amerikanci nastoje da postave gornju granicu cena za ruske naftne derivate dovoljno nisku da smanje ruski profit, ali dovoljno visoku da Rusija nastavi da prodaje dizel i druga goriva.
Prema pisanju lista, visoki američki zvaničnik Ben Haris posetiće Letoniju, Litvaniju, Estoniju i Poljsku ove nedelje kako bi razgovarao o pitanju sankcija i ograničenju cena. U razgovorima učestvuje Oleg Ustenko, savetnik predsednika Ukrajine za ekonomska pitanja.
„Ova nedelja je zaista važna. Situacija sa ograničavanjem cena naftnih derivata je malo komplikovanija, ali mi već znamo kako da rešimo ovo pitanje. U tom smislu biće malo lakše, jer znamo metodologiju“, rekao je Ustenko za list.