Izdanje navodi da se ovakav stav primetno razlikuje od javnih saopštenja administracije američkog lidera Džozefa Bajdena o održivosti ukrajinskih snaga, što će verovatno ohrabriti kritičare koji pozivaju na pregovore.
„Prema procenama obaveštajnih službi SAD, problemi Ukrajine sa koncentrisanjem vojske, municije i tehnike mogu dovesti do toga da njene oružane snage u ‘značajnoj meri’ ne opravdaju prvobitne ciljeve koji se tiču očekivane kontraofanzive i koji su usmereni na povrat regiona koje je Rusija zauzela ovog proleća“, navodi „Vašington post“.
Kako se ističe, u dokumentima sa oznakom „strogo poverljivo“ od početka februara sadržano je upozorenje o značajnim „nedostacima formiranja snaga i logistike“ i verovatnoće da će ovakva operacija samo dovesti do „neznatnih teritorijalnih osvajanja“.
Prema informacijama lista, u dokumentu se ističe da se strategija Kijeva gradi oko povratka teritorija na istoku uz istovremeno kretanje ka jugu u pokušaju da se „preseče kopneni most Rusije prema Krimu“. Pritom, potencijal ojačane ruske odbrane zajedno sa „stalnim nedostacima Ukrajine u pripremi i isporukama municije, verovatno će uticati na odugovlačenje progresa i povećati gubitke tokom ofanzive“.
Prema pisanju izdanja, nekoliko nedelja nakon što je bio pripremljen dokument koji je procurio na društvene mreže, američki zvaničnici razgovarali su sa ukrajinskim vlastima kako bi se uverili da ofanzivne ambicije Kijeva odgovaraju njegovim mogućnostima.
Jedan visoki ukrajinski zvaničnik koji je bio sagovornik „Vašington posta“ izrazio je uverenost da dokumenti koji su procureli teško da će omesti kontraofanzivu. Prema njegovim rečima, od novembra je bilo „očigledno da će sledeća kontraofanziva biti usmerena ka jugu: najpre Melitopolj, zatim Berdjansk“, ali precizno mesto, dodao je on, „mogu da promene nedelju dana ranije“.
Mediji su u četvrtak pisali da Pentagon istražuje curenje na društvenim mrežama materijala koji opisuju stanje ukrajinskih trupa i planove SAD i NATO-a da ih ojačaju. List „Njujork tajms“ je primetio da dokumenti, datirani početkom marta, navodno kruže „ruskim provladinim kanalima na Telegramu“.
Međutim, u petak je objavljeno o novim curenjima dokumenata. Kako je naveo list, na interet je moglo dospeti više od sto dokumenata, a šteta od incidenta se procenjuje kao značajna. Istovremeno, agencija Rojters je, pozivajući se na američke zvaničnike, navela da ne isključuje mogućnost da su tajni materijali koji se odnose na ukrajinske snage mogli biti falsifikovani.