Na kraju prvog dana Minhenske bezbednosne konferencije predsednik Srbije Aleksandar Vučić obelodanio je vest da smo „u posedu smo još jedne note za povlačenje priznanja, ali da je dogovor sa tom zemljom da sačekamo desetak dana. To je 27. ili 28. zemlja koja je povukla priznanje Kosova“.
Profesor dr Stevica Deđanski iz Instituta za razvoj međunarodne politike kaže da ova vest ima dodatnu težinu jer je usledila pred predstojeći sastanak Aljbina Kurtija i srpskog predsednika 27. februara, na kojoj će se ,podseća on, govoriti o ZSO.
„Ova vest pokazuje dve važne stvari: prvo, da su lažne optužbe na unutrašnjem planu da se radi na tome da Srbija hoće da prizna Kosovo ili da prištinske vlasti pusti u Ujedinjene nacije, jer da je tako niko ne bi radio na otpriznavanju,“ ističe naš sagovornik.
Srbija ne sedi skrštenih ruku
Druga bitna stvar vezana za ovu vest, prema rečima Deđanskog, odnosi se na to da Srbija ne sedi skrštenih ruku.
„Čak i kada izgleda da sedimo i čekamo šta će se dalje dešavati u daljem procesu pregovora, očigledno je da Srbija radi na tome da ojača svoju poziciju. Sa naše strane mi smo spremni za razgovore, mi ispunjavamo naše obaveze, a dok čekamo da neko urazumi Aljbina Kurtija, i tu pre svega mislim na njegove mentore, mi radimo na tome da u skladu sa međunarodnim pravom ostvarimo interese Srbije,“ objašnjava Deđanski.
Kako kaže, što se više Kruti bude bunio protiv formiranja ZSO, mi smo u boljoj poziciji.
„Drugim rečima, što se on bude više protivio ispunjavanju međunarodnih odluka u koje spada i ZSO, mi imamo čvršću poziciji, a mislim i da među ostalim zemljama u svetu time raste ugled Srbije. Tako da oni neka rade svoj posao, mi ćemo svoj, odnosno, da branimo interese naše zemlje i teritorijalni integritet Srbije i da ne odstupamo od toga da se poštuje međunarodno pravo,“ ističe Deđanski.
Podsećanja radi, u januaru ove godine na godišnjoj konferenciji predsednik Srbije je rekao da trenutno 106 država ne priznaje nezavisnost Kosova, da ga priznaje 84, a da tri države „nisu načisto“.
Tada je otkrio i da su Somalija, Burkina Faso, Gabon, Esvatini, Libija, Gvineja, Antigva i Barbuda, Sveta Lucija i Maldivi povukli priznanje nezavisnosti Kosova.
Korisni susreti u Minhenu
Vučić je posle sastanka u Minhenu sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i kancelarom Nemačke Olafom Šolcom rekao da je o razgovarano o „neophodnosti formiranja“ Zajednice srpskih opština (ZSO), a Makron i Šolc su istkali da znaju koje su to „linije koje Srbija neće da pređe“.
Vučić je rekao da je Srbija u Minhenu „naišla na poštovanje i SAD, i Nemačke, i Francuske“, i da je na sastanku sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom sa kojim je razgovarao i o dijalogu Beograda i Prištine i o odnosima Srbije i SAD, naišao na razumevanje, uz podsećanje da su „Amerikanci bili jedni od retkih koji su želeli da čuju primedbe Srba kada su na putevima (na severu Kosova) bile postavljene barikade“.
Vučić se danas u Minhenu sastao i sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom i specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.