Kojić je naveo da Turkovićeva, koja je kadar SDA kao ministar inostranih poslova, rekao je Srni radi sve kako bi ratne kadrove svoje partije zaštitila od odgovornosti i na taj način pokušala umanjiti stravične zločine koje su počinili najviše protiv srpskog stanovništva.
– Ono što Turkovićevoj smeta je što je prijedlog Ministarstva pravde Republike Srpske da u Nadzorno tijelo bude imenovan Milorad Kojić /direktor Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zločina/, a poznavajući njegov rad svjesna je da će svaki predmet morati da se rješava u roku, a ne u obimu koji se trenutno obavlja – pojasnio je Kojić.
On je dodao i da je Turkovićeva svesna da će Republika Srpska imati pravog predstavnika koji će zastupati interese Srpske, ali i porodica, koje sa Kojićem imaju dobru saradnju.
Kojić je napomenuo da je dobro poznato i da među sudijama Suda BiH ima i ratnih kadrova koji ne rade po pravdi nego „vrlo selektivno izriču presude, dok svoje ratne drugove na sve moguće načine amnestiraju zaslužene robije“.
On je istakao da su već sada vidljive posledice opstrukcije Turkovićeve, ali i ostalih bošnjačkih ministara kada je u pitanju formiranje ovog tela, jer svakodnevno sud procesuira samo Srbe, a ostale narode gotovo nikako.
Kojić je podsetio da su oni svoj stav o radu Suda BiH izneli na protestima ove godine, ali, kako kaže, očigledno da Sudom i dalje vladaju i politika i međunarodni faktor.
– Potrebno je što prije riješiti pitanje pravosuđa BiH jer je to najveći kamen spoticanja na putu ka suživotu – istakao je Kojić.
Predlog odluke o formiranju nadzornog tela za praćenje sprovođenja Revidirane strategije već dve godine nije razmatran na sednicama Savjeta ministara jer je tu tačku sa dnevnog reda uporno skidala Turkovićeva, ali jeste na poslednjoj sednici i Turkovićeva je opet glasala protiv.
Nadzorni odbor za praćenje sprovođenja Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina je „ad hok“ telo koje svoje odluke donosi konsenzusom.
Bošnjački ministri, osporavajući članstvo direktoru Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina Miloradu Kojiću, više puta su odbijali da imenuju članove nadzornog tela.