Prodaju svog dela u Fortenovi objavio je Sberbank, a saopštenje su poslali i iz agencije za odnose s javnošću Millenium promocije.
„Sa zadovoljstvom objavljujemo kako je Saif Alketbi dovršio kupnju 43.4 posto udjela koje je u Fortenova grupi držao Sberbank. Ovime započinje razdoblje strateškog ulaganja Saifa Alketbija u Republiku Hrvatsku, a uvjereni smo kako će ovo ulaganje biti iznimno korisno za Fortenova grupu i hrvatsku ekonomiju“, poručili su povodom zaključenja te transakcije iz kancelarije Saifa Alketbija.
O ulagaču iz Emirata koji se odjednom pojavio u priči oko Fortenove, u čiju je vlasničku strukturu 2019. godine ušao Sberbank, na javnim se izvorima može pronaći vrlo malo.
Ko je misteriozni arapski ulagač koji je kupio 43.4 posto Fortenove
Punim imenom Saif Bin Markhan Alketbi šef je kompanije Flatrace iz Dubaija, koja se na službenim stranicama opisuje kao „globalna savjetodavna tvrtka usmjerena na uspješno vođenje klijenata kroz regulatorne, strateške i investicijske okolnosti“.
Na stranicama kompanije Saifa Alketbija opisuje se kao iskusnog ulagača na tržištu privatnog kapitala koji ima značajna ulaganja u nekoliko sektora. Navodi se i da je diplomirao računarstvo na Univerzitetu Ujedinjenih Arapskih Emirata te da mu je Univerzitet za humanističke nauke i tehnologiju u Luganu dodelilo počasnu diplomu doktora ekonomije i upravljanja državnom organizacijom.
Na stranicama Flatracea stoji i citat Saifa Alketbija koji glasi: „Moj san je videti kako Ujedinjeni Arapski Emirati postaju jedna od najrazvijenijih zemalja na svetu, a Dubai jedna od najvažnijih globalnih destinacija.“
Saif Alketbi je, kako se može doznati u šturim podacima koji o njemu postoje na internetu, od 2009. do 2015. godine bio šef kancelarije prestolonaslednika Dubaija, šeika Hamdana bin Mohammeda bin Rashida Al Maktouma
U Fortenovi nemaju pojma o transakciji
Inače, u Fortenovi su nakon objave da je Sberbank prodao svoj dio u Fortenovi ulagaču iz Dubaija saopstili da o tome nemaju pojma.
„Fortenova grupa nema nikakva službena saznanja o prodaji udjela Sberbanke. Imovina Sberbanke je pod sankcijama i za kupoprodaju je potrebno ishoditi posebne dozvole tijela nadležnih za provedbu sankcija“, odgovorili su iz Fortenova grupe.
Treba reći i da se spekulira da su upravo Ujedinjeni Arapski Emirati jedna od oaza u kojima Rusi nakon zapadnih sankcija nesmetano posluju i preko nje izvlače kapital pa je jedno od pitanja koje će se verovatno nametnuti je li ova prodaja dela samo izbegavanje priče sa sankcijama iza koje stoje Rusi.
Iz dosadašnjih informacija o preuzimanju Sberbankovog dela u Fortenovi nije jasno gotovo ništa o novom vlasniku gotovo polovine bivšeg Agrokora i namerama koje stoje iza ove transakcije.