„Najčešći komentar je – šta joj se dogodilo, zašto je toliko debela. Reći ću vam šta se desilo – nalazim način da preživim i da se borim… I zaista nije važno šta radim i šta se dogodilo, jer ‘veličina’ ne bi trebalo da bude važna”, napisala je Dokićeva na Instagramu.
Važno je, dodala je, „zlostavljanje na mrežama, maltretiranje i ponižavanje gojaznih ljudi”.
„To je ono što je važno, jer oni koji to rade su samo zli, loši, podli i neuki ljudi. Mogu i biću u formi zbog sebe i svog zdravlja, ali vi nećete postati bolji ljudi. Težina će se promeniti, ali zli ljudi će ostati zli”, istakla je ona.
Fizičko zlostavljanje
Ovo nije prvi put da nekadašnja teniserka proživljava torturu pošto je u prošlosti više puta govorila o tome kako ju je otac Damir godinama maltretirao. O tome je pisala i u svojoj autobiografiji „Nesalomiva” gde je na više mesta navela da joj je otac – uništio snove. U knjizi je napisala da ju je otac jednom toliko tukao da je ostala bez svesti, da je uobičajena kazna za prosečno zalaganje na treningu bilo bičevanje kaišem, kao i da što je bolje igrala – otac ju je više tukao.
Navela je i slučaj sa Vimbldona 2000. godine kada je kao 17-godišnjakinja ispala u polufinalu od tada jedne od najboljih igračica na svetu Lindzi Devenport. Tada joj je zabranio da se vrati u hotel pa je morala da spava na Vimbldonu.
Pokušaj samoubistva
Jelena Dokić je osim o psihičkom i fizičkom maltretiranju govorila i o svom mentalnom stanju, a prošle godine je priznala i da je bila blizu samoubistva.
„28. 4. 2022. – skoro sam skočila s balkona svog stana na 26. spratu i oduzela sebi život. Nikada neću zaboraviti taj dan. Sve je mutno. Sve je tamno. Nema tona, nema slike, ništa nema smisla…. samo suze, tuga, depresija, anksioznost i bol. Krivim sebe, ne mislim da sam vredna ljubavi i uplašena sam. Takođe, znam da imam još toliko stvari na kojima moram biti zahvalna, a onda počinjem mrzeti sebe jer se osećam kao da nisam dovoljno zahvalna za sve i samo želim sve da okončam. Takav je zlokoban krug u mojoj glavi. Rezultat toga je: skoro da sam skočila s terase. Nikada neću zaboraviti taj dan, samo sam želela da bol i patnja prestanu”, napisala je, između ostalog, na Instagramu.
Podvig na Vimbldonu
Jeleni Dokić život je bio sve samo ne lak. Rođena je pre 40 godina godina u Osijeku u srpsko-hrvatskom braku. Na početku rata u Jugoslaviji izbegla je sa porodicom u Sombor, a posle nekoliko godina su se preselili u Australiju.
Teniski svet ju je upoznao 1999. godine kada je sa samo 16 godina napravila iznenađenje i ušla u anale Vimbldona. Tada je na startu turnira pobedila prvog nosioca Martinu Hingis sa 6:2, 6:0, što je bio prvi i poslednji put da jedna igračica koja je počela takmičenje u kvalifikacijama načini takav podvig.
Stručnjaci su joj predviđali blistavu karijeru, a da uspeh na Vimbldonu nije bio slučajan pokazala je sledeće godine pobedama protiv Venus Vilijams i Kim Klajsters.
Četvrto mesto na VTA listi
Dokićeva je 2001. godinu počela porazom u prvom kolu Australijan opena od Lindzi Devenport, a njen otac i trener Damir je optužio organizatore za nepravilnosti u žrebu. Nakon toga se sa porodicom preselila u Sjedinjene Američke Države, a te godine je počela da nastupa za Jugoslaviju (kasnije Srbiju i Crnu Goru).
Pod imenom naše nekadašnje zemlje osvojila je četiri turnira, a 2002. je ostvarila najveći uspeh u karijeri – četvrto mesto na VTA listi.
Krajem godine ispala je iz top 10, a tada su se prvi put pojavile vesti o lošim odnosima sa ocem. Ubrzo je promenila i trenera, umesto Damira angažovala je Bornu Bikića iz Hrvatske, ali uprkos tome nije uspela da se vrati u staru formu. To se odrazilo i na rezultate i pad na VTA listi. U međuvremenu je ponovo počela da nastupa za Australiju, a poslednji profesionalni meč odigrala je 2014.
Karijeru nekadašnje teniserke obeležili su mnogi usponi i padovi, a njen život bi najbolje opisala izjava koju je dala jednom prilikom: „Prošla sam mnogo gore stvari nego bilo ko drugi sa Tura. Kada prođete kroz tako nešto, teniski meč je najlakša stvar sa kojom se treba izboriti”.