Sarajevo – Četiri i po meseca nakon održavanja opštih izbora u BiH, u Sarajevu je konstituisan i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, čime je završeno formiranje nove zakonodavne i izvršne vlasti na nivou BiH. Time su stečeni uslovi za funkcionisanje Parlamenta BiH u punom kapacitetu.
Spasioci iz Srpske se vratili iz Turske
Prvi predsedavajući novog saziva gornjeg doma, kojeg čini 15 delegata izabranih na posrednim izborima (srpski u Narodnoj skupštini, a hrvatski i bošnjački u federalnom Predstavničkom domu), biće Nikola Špirić iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Njegovi zamenici su Dragan Čović iz HDZ-a i Kemal Ademović iz stranke Narod i pravda (NIP).
Konstituisanjem Doma naroda Stranka demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića izgubila je i poslednju šansu da nastavi višegodišnje vladanje (duže od dve decenije), to jest da bude deo vlasti na nivou BiH. Naime, nije joj pošlo za rukom da u novo rukovodstvo, kolegijum doma, „progura” Šefika Džaferovića (bivšeg bošnjačkog člana Predsedništva BiH), tako da će ovaj mandat delegati SDA prvi put morati da provedu u opozicionim klupama.
Umesto Džaferovića, za koga je bila većina članova Kluba Bošnjaka, za zamenika predsedavajućeg Doma naroda iz tog kluba izabran je Kemal Ademović iz Konakovićevog NiP-a. To je dodatno razbesnelo predstavnike SDA, koji su njegov izbor odmah okarakterisali kao izdaju, jer je, kako su rekli, do pozicije došao zahvaljujući glasovima Srba i Hrvata.
Odgovarajući na prozivke u vezi s tim čijim glasovima je izabran i da ga niko iz Kluba Bošnjaka nije podržao, Ademović je kratko rekao da je „to stvar koalicionog dogovora ’trojke’ (SDP, NiP i Naša stranka) i da se zbog toga ne oseća manje Bošnjakom”.
„Principijelni” stav trojice bošnjačkih delegata i pridruženog im kolege iz Demokratske fronte Željka Komšića u vezi sa „zanemarivanjem većinske volje” možda bi i imao smisla da upravo oni nisu prethodno glasali protiv većinske volje Kluba Srba, odnosno protiv predloga da Špirić bude izabran za predsedavajućeg Doma naroda. To je primetio i lider HDZ-a Dragan Čović.
„Počeli smo te odnose da mešamo već duže, a kakav odnos imamo prema legitimnom predstavljanju pokazuje i činjenica da su danas oni koji o tome govore kritički prvo glasali u ime Kluba Bošnjaka protiv Kluba Srba u izboru predstavnika Srba, a potom isto tako i u izboru Hrvata”, rekao je Čović, naglašavajući da „to neće sigurno proći”.
Nakon konstatacije da „o doslednosti i nedoslednosti pojedinih političkih partija one same govore”, Špirić, a nakon njega i Čović, izrazio je nadu da će novokonstituisani
Dom naroda, bez obzira na sva reagovanja i kritike iz gubitničkog SDA, uspeti da napravi veliki zaokret i značajnu promenu u odnosu na ono kako se radilo do sada.
„Nadam se da ćemo raditi na postizanju konsenzusa i da će ono što je potpisano u programu i na nivou BiH i na entitetskim nivoima proteći bez blokada, da će biti postignut konsenzus i da će se stvari pomeriti napred”, rekao je Špirić.
Isto tako, i Čović veruje da će i zakonodavna i izvršna vlast, koja je formirana vrlo brzo nakon izbora, „donositi neophodne reformske zakone važne za put BiH ka EU” i da će biti ispoštovani svi elementi sporazuma koji su potpisale stranke koje su dogovorile koncept vlasti na nivou BiH. „Vreme ispred nas pokazaće u kojoj meri smo u pravu i kako ćemo to realizovati”, poručio je iz Sarajeva lider HDZ-a i zamenik novog predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH.