Naime, rezultati pokazuju da je protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj gotovo 60 posto građana (58.2 posto). Manje od trećine (29.4 posto) uglavnom ili potpuno podupire takav potez. Uverljiva potpora vladinoj inicijativi dolazi od birača HDZ-a, ali i među njima je trećina protiv. Birači svih ostalih oporbenih stranka, i levih i desnih, znatno češće ne podržavaju ovu opciju.
Obuka može, ali samo odabranih
Vojna misija obuhvaća nekoliko elemenata načina i mesta obuke, a najviše građana podupire obuku sanitetskog osoblja i specijalista za razminiranje (30.3 posto), no ne i obuku vojnika. Da hrvatski instruktori obučavaju ukrajinske vojnike na teritoriju drugih zemalja, podržava petina građana (20.0 posto).
Opciju oko koje se najviše lome koplja, obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, bira 16.5 posto građana. Oko 10 posto građana je za poslednju opciju, koja se u misiji, doduše, uopće ne spominje – da hrvatski instruktori obučavaju ukrajinske vojnike na teritoriju Ukrajine.
Gotovo četvrtina ispitanika (22.7 posto) nije se izjasnila – ili ne žele reći ili ne znaju kako bi se i gde obuka Ukrajinaca trebala provoditi.
Ko će odlučiti?
U istraživanju su se građani upitali i o tome ko bi trebao doneti tu odluku. Najviše ih smatra da je to zajednički dogovor dvaju predsednika – gotovo 37 posto (36.6 posto). Da je to isključivo odluka predsednika Milanovića kao vrhovnog zapovednika Oružanih snaga, smatra gotovo jednak broj – 35.5 posto. Opciju odluke parlamenta, dvotrećinskom većinom, zaziva tek 13.2 posto građana.
Vladu, koja je u Bruxellesu najavila učestvovanje u misiji, kao merodavnu za odluku vidi tek 4 posto građana. Odluku će na kraju doneti sabor 15. decembra, za kada je najavljeno glasovanje. Vladajućima je potrebna 101 ruka, a pitanje je hoće li o svemu odlučivati i ustavni suci.