Banjaluka – „Iran je prijateljska država s kojom narodi i građani Bosne i Hercegovine gaje posebne odnose”, reči su koje je odlazeća ministarka spoljnih poslova Bisera Turković izgovorila nakon sastanka s iranskim ministrom spoljnih poslova Hoseinom Amirom Abdolahijanom.
Na sastanku s iranskim šefom diplomatije nisu se pojavili predstavnici oba doma Parlamentarne skupštine BiH iz reda srpskog i hrvatskog naroda, parlamentarci Nebojša Radmanović i Nikola Špirić iz Dodikovog SNSD-a, kao ni Dragan Čović, lider HDZ-a BiH, o čemu deo sarajevskih medija izveštava uz naslove „diplomatski skandal”.
Objašnjenje zašto se odlučili da ne razgovaraju s Abdolahijanom mediji nisu dobili. Novinar „Večernjeg lista” Zoran Krešić izvestio je kako se pozivu Turkovićeve neće odazvati nijedan hrvatski zvaničnik, jer time prati politiku EU. Takav potez usledio je nakon što se ceo civilizovani svet ograđuje i protivi nasilju i gušenju ljudskih prava u Iranu zbog poteza tamošnjeg režima koji su rezultirali likvidacijom više od 400 protestanata i teškim kršenjima ljudskih prava, piše Krešić.
Zanimljivo je da se zvaničnici iz Srpske u utorak nisu pojavili na sastanku u Sarajevu, iako je iranski šef diplomatije nedavno na visokom nivou dočekan u Beogradu. Sem što bi se u prvi mah moglo pretpostaviti da se pozadina možda krije u dobrim odnosima Banjaluke s Izraelom, moguće je da još nije splasnuo bes srpskih i hrvatskih predstavnika zbog stalne zloupotrebe diplomatije od strane Izetbegovićevog SDA i Turkovićeve, koja je kadar te stranke, a koja se minulih meseci bez usaglašavanja unutar BiH na svakom mestu pridruživala osudama protiv Rusije, to jest stavovima EU i Amerike u vezi s odnosima s Moskvom. Turkovićeva je takve naloge, koje je davala bošnjačkim diplomatama, obrazlagala potrebom usklađivanja sa zapadnom politikom, dok na prozivke da to radi bez odobrenja zajedničkih organa uglavnom nije odgovarala. Međutim, kad je nedavno u UN trebalo glasati za rezoluciju osude Teherana, Turkovićeva je ambasadoru Svenu Alkalaju naložila da bude uzdržan, što je naišlo na osude od EU i SAD. Odnosi BiH i Irana oduvek su bili pod posebnom lupom Amerike, koja je i nakon rata radila na „suzbijanju iranskog uticaja u BiH”.
Iz udruženja Ženska mreža u BiH osudili su dolazak Abdolahijana i „ukazivanje dobrodošlice iranskom ministru, kao i slanje signala da je zvaničnik države koja u ovom trenutku grubo krši ljudska prava uopšte dobrodošao”. S druge strane, lider SDA Bakir Izetbegović zahvalio je na „podršci koju Iran kontinuirano pruža BiH”.
Turkovićeva je pred novinarima na trenutak stavila maramu na glavu i potom izjavila kako se „malo priča o pravima u Avganistanu, Palestini i ljudskim pravima u BiH”. „Imamo stereotipe koji su duboko ukorenjeni, iako živimo u srcu Evrope. Zamislite da sam vam se ja obratila ovako pokrivena – kakva bi bila vaša percepcija, kakav bi bio vaš stereotip? Smatram da ljudska prava uključuju i pravo odeće i neka svako oblači ono što hoće i nekad bude jednako tretiran”, stav je Turkovićeve. Prethodno je Abdolahijan novinarima izneo ocene kako „Amerikanci žele naftu, energente Irana i da su zato pokrenuli kampanju”. „Ono što se govori putem medija ne odgovara stvarnoj slici”, rekao je šef iranske diplomatije, demantujući informacije da je u njegovoj zemlji minulih sedmica na protestima stradao veliki broj građana.
Masovni protesti pokrenuti su nakon smrti devojke Mahse Amini u pritvoru „moralne policije”, a šef iranske diplomatije iz Sarajeva poziva sve da dođu i da vide šta se dešava u Iranu.
„Ono čemu smo svedočili proteklih osam sedmica jeste vrhunac stranog uticaja, izazivanje nereda i planiranje terora”, odgovorio je novinarima Abdolahijan i naveo da je slična situacija pre nekoliko godina bila u Iraku, gde su od strane SAD usmeravana dešavanja sve dok nije pala vlada kojom Amerika nije bila zadovoljna.
Sarajevski profesor Enver Kazaz nezadovoljan je odlukom Turkovićeve da ugosti Abdolahijana, dok za optužbe šefa iranske diplomatije na račun Amerike za „Avaz” kaže: „Vrlo je jasno da iranski ministar mora da širi i u Sarajevu propagandu onakvu kakvu šire u domaćoj javnosti”.
Iz Ambasade SAD u BiH naveli su da će SAD nastaviti da izražavaju podršku ljudskim pravima u Iranu i pozivaju na odgovornost one koji krše ta prava. „S nestrpljenjem iščekujemo dan kada će svi Iranci moći uživati u ljudskim pravima i osnovnim slobodama sadržanim u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima. Taj dan je odavno zakasnio”, naveli su iz ambasade za Radio Slobodna Evropa.