Biti Srbin na Kosovu i Metohiji od odlaska srpskih bezbednosnih snaga je svake godine sve teže. Maltretiranja, šikaniranja, premlaćivanja, hapšenja za izmišljena krivična dela sa lažnim svedocima, ranjavanja i ubistva bez kazne događaju se pred očima međunarodne zajednice i misije Kfora… To je svakodnevica Srba u južnoj srpskoj pokrajini koji kroz ove muke prolaze samo zato što ne prihvataju lažnu državu Kosovo i što žele da žive na svojoj zemlji. U želji da zaštiti srpski narod na Kosmetu, Beograd je na temelju Rezolucije 1244 poslao zahtev Kforu za povratak hiljadu vojnika, a negativan odgovor koji je došao na Badnje veče je, ipak, bio očekivan.
Iz međunarodne vojne misije odgovorili su da smatraju da nema potrebe za povratak Vojske Srbije i oružanih snaga na teritoriju KiM, pritom se pozivajući na Rezoluciju 1244. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su takav odgovor Kfora očekivali. Istakao je, međutim, da bi bilo dobro da je na Badnje veče uručio pozitivan odgovor, jer, kako navodi, to bi imalo smisla, ali ne i negativan uoči Božića. Onda znate da to nije slučajno, naveo je predsednik. „Napravili su grešku, sa jasnom političkom konotacijom, i napisali da pažljivo motre šta se zbiva na severu, a samo dva sata ranije pucano je na dečake srpske nacionalnosti, što su svi pokušali da sakriju. Pucano je, ali na jugu, nije vaš posao da brinete o barikadama na severu, već o bezbednosti Srba na celom Kosovu i Metohiji i svih drugih na KiM. Baš tog popodneva to se dogodilo na jugu KiM, a oni su pomenuli samo sever”, rekao je Vučić pre dva dana.
To znači, kako je rekao, da njihovo političko rukovodstvo pre svega brine o političkim rešenjima, o zemljama članicama NATO-a koje su mentori svega toga, o njihovim rešenjima za budućnost, a ne o stvarnoj bezbednosti. Napomenuo je da ne može da kaže da NATO amaterski ili loše obavlja svoj posao, ali da je druga stvar što su oni samo političko oruđe u rukama najmoćnijih zapadnih sila. „Mi ćemo da vidimo kakav će naš dalji odgovor da bude, tu sada ima nekoliko opcija, čekaćemo i ukazivati kako i na kojim mestima sve nisu zaštitili srpski živalj, od dečaka Stefana Tomića u Klokotu, jer ako se tu ne osećate bezbedno kako ćete u celom Kosovskom Pomoravlju”, naveo je Vučić. Rekao je da ne misli da je napad na srpske dečake organizovan, ali da nema sumnje da je plod mržnje prema Srbima i svemu srpskom koja je stvorena na Kosmetu, kao i da je takvu atmosferu napravio Albin Kurti sa nekima spolja.
A na isti Badnji dan, kada su u Gotovuši ranjeni srpski dečaci, Kancelarija EU na Kosovu je tvitovala: „Kosovo se svrstalo na pravu stranu istorije. Krize, izazovi i mogućnosti. Pročitajte izjavu ambasadora EU na Kosovu.” To je u petak objavljeno u tvitu Kancelarije EU na Kosovu, uz link na tekst postavljen na sajtu Evropske spoljne službe (EEAS). I tvit i tekst su potom obrisani, ali „Gugl” ih je „zapamtio”, zbog čega je ostao trag na internetu.
Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić naglasio je da su Srbi na KiM praznike proveli u strahu i u suzama, kao i da su u čitavoj Srbiji mnogim ljudima fotografije i snimci ranjenih dečaka naterale suze na oči. On je za TV Pink rekao da je druga reakcija svih nas bes i želja da promenimo situaciju. Ukazao je i da to što je ubica u pokušaju pripadnik takozvanog KBS-a, nije slučajno. „Podsetimo se da je u pitanju jedna visoko militarizovana formacija koja je po svojoj prirodi ilegalna, čije su postojanje, odnosno transformaciju u datom trenutku bar nominalno osudili NATO i zemlje Kvinte i mnogi drugi ali koja je ipak nastavila i sa naoružavanjem, treniranjem, obukom i očigledno ideološkom indoktrinacijom”, navodi Đurić.
A predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović ocenio je da to što Kfor ne radi svoj posao na KiM bruka međunarodne zajednice, kao i da on istovremeno obučava KBS, čiji je pripadnik Azem Kurtaj ranio srpske dečaka i mladića u Štrpcu. Odalović je za TV Prva rekao je da je apsurd da Kfor, odbijajući dolazak srpskih snaga po Rezoluciji 1244, navodi da je on odgovoran za bezbednost, jer je to opšte poznato.
Da je bilo očekivano da Kfor neće dati zeleno svetlo za povratak srpske vojske, ukazuje i bivši zamenik premijera u Vladi Srbije i bivši šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović dodajući da oni tako funkcionišu. Za „Politiku” kaže da se, kada se pogleda njihov odgovor, vidi da je takav, „da niti smrdi, niti miriše”, oni su odbili, ali nisu odbili. „Gledajući poslednje događaje mislim da će Kfor biti na velikom testu, a posebno posle onoga što je Evropska komisija objavila, pa kasnije obrisala. Sada ulazimo u fazu u kojoj oni pokušavaju da minimiziraju kroz priču i spinovanje ono što se zapravo dogodilo. Vrlo brzo će se videti koliko je truo ceo taj sistem koji su oni uspostavili na KiM. Tužilac je dobro postavio predmet, ali, po mom mišljenju, nedostaje ključna stvar, a to je da je zločin izvršen iz mržnje, da je zasnovan na rasnoj, nacionalnoj i etničkoj mržnji i da je time motivisano pucanje na srpsku decu”, navodi Čović. Ističe da je to namerno urađeno da bi „oni na Zapadu i dalje mogli da gledaju kroz ružičaste naočare život Srba na prostoru KiM”.
Podseća na ubistvo i ranjavanje srpske dece u Goraždevcu i pita šta se dogodilo sa zlikovcima koji su izvršili taj gnusni zločin. Ništa, kaže Čović dodajući da i u ovom slučaju pokušavaju da to marginalizuju, kao da je bio u pravu taj što je pucao. Kao što su za Goraždevac pričali da iza toga stoje srpske bezbednosne službe, podseća Čović. Ocenjuje da je očekivano da se ponavljaju ovakvi ili slični napadi na Kosmetu, jer od 1999. se neprekidno beleže incidenti. „Kada bi Kfor hteo on bi i zaštitio Srbe, ali od trenutka dolaska na prostor KiM on neprekidno krši Rezoluciju 1244. Neprekidno. Sve što radi je dogovorno… Oni su očekivali da će Srbi posle 23 godine prihvatiti nezavisno Kosovo i računali su da će srpski narod otići. Očigledno ne shvataju da mi nećemo biti isti narod ako se odreknemo KiM, jer ćemo izgubiti svoje korene”, ističe Nebojša Čović.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da od Kfora ne možemo ništa očekivati, kao ni to da će Srbima biti bolje. Za naš list ističe da Srbija treba da se bori da se na Kosmetu vrati stanje od pre Briselskog sporazuma, jer je to jedina garancija normalnog života. „Kfor je okupaciona vojska na KiM koja sprovodi odluke koje su u skladu sa geopolitičkim stanjem. Od njih ne možemo ništa očekivati, jer smo videli kako su se vojnici Kfora ponašali u pogromu 2004. godine. Razumljivo je zašto su se protivili da se srpska vojska na osnovu Rezolucije 1244 vrati, tako nešto nije im potrebno”, kaže Dragomir Anđelković.
Da li pitanje povratka vojske treba postaviti na SB UN
Beograd nije očekivao drugačiji odgovor Kfora i sada se postavlja pitanje koji su sledeći koraci koje bi Srbija trebalo da preduzme. Dragomir Anđelković se zalaže za to da se to pitanje bezbednosti na KiM postavi u Savetu bezbednosti UN. Kaže da je to najbolje rešenje u ovom trenutku. Ovakav potez Beograda, inače zahteva desnica, odnosno Nova demokratska stranka Srbije, Dveri i Zavetnici. Komentarišući naredne korake predsednik Aleksandar Vučić kazao je da u Srbiji postoje navodne velike patriote koji će reći da idemo na sednicu SB.
„Evo idemo sutra na sednicu SB, podržaće nas Rusi, i šta ćemo onda. Oni izglasaju na SB da ne dozvoljavaju da se vrati srpska vojska i policija. Osim što smo dobili da pričamo tri dana, šta ćemo četvrtog dana, da ostavimo to i kao mogućnost Kurtiju da komentariše kako se i SB konačno izjasnio povodom tog pitanja i da ostavimo to kao mogućnost nekome da komentariše kao novi izvor prava za sebe, a protiv Srba i srpske države. Pri tome to ipak ne treba isključiti jer u jednom trenutku mogu da budu drugačije stvari na SB. O tome treba da razgovarao i razmišljamo”, rekao je Vučić.
Drecun: Ponašaju se kao da srpski narod ugrožava mir
Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun kaže da je odgovor Kfora o povratku srpskih bezbednosnih snaga na KiM politička odluka, dodajući da Kfor više od 300 etnički motivisanih napada na Srbe ne vidi kao ugrožavanje mira i stabilnosti. Navodi da Kfor smatra da tim napadima treba da se bavi kosovska policija i Euleks pre njih, a da oni treba da reaguju samo kada su neki veći incidenti u pitanju. Na pitanje da li je Kfor sposoban da sačuva mir, Drecun kaže da ne treba sumnjati da imaju kapacitet za to, ali je pitanje ko ugrožava mir i čije je sigurno okruženje ugroženo. „Kfor se ponaša na način kao da Srbi ugrožavaju mir i sigurnost”, rekao je Drecun za Tanjug.