Garčević je kazao da je Crna Gora, nakon usvajanja izmena Zakona o predsedniku u Skupštini, dobila kratku i jasnu poruku od međunarodne zajednice.
“Politička kriza u Crnoj Gori se pretvara u institucionalnu, što moze da ima dugoročne negativne posljedice za zemlju”, rekao je Garčević u intervjuu agenciji MINA.
On je ocenio da se, kao rešenje za takvu krizu, partije većine okreću nedemokratskim metodama koje dodatno produbljuju postojeće probleme.
„Plašim se da se približavamo trenutku kad stvari mogu izmaći kontroli. Umjesto raspleta, imamo stalno nove zaplete – to je kao kad rješavate problem pravljenjem još većeg problema“, naveo je Garčević.
On smatra da su predstavnici Evropske unije (EU) poslali jasne poruke kad je reč o odluci Skupštine.
Kako je dodao, oni žele poštovanje Ustava i zakona, odnosno da se promene vrše na osnovu procedura propisanih zakonom, a ne na osnovu političkih kalkulacija.
„Evropska komisija (EK) će vjerovatno ovo ocijeniti negativno u sljedećem izvještaju. Imajući u vidu dešavanja u Evropi i obim izazova sa kojima se EU suočava, pitanje je da li će i koliko Brisel imati strpljenja za nas“, upozorio je Garčević.
On je naveo kako nema utisak da u Crnoj Gori postoji svest o tome.
„Na kraju, imajući u vidu uplive sa strane, ovakav razvoj političke situacije u Crnoj Gori gledaju sa zadovoljstvom u Beogradu i Moskvi“, saopštio je Garčević.