Premijer Mađarske Viktor Orban najavio je juče da su evropski lideri blizu da počnu da razmatraju mogućnost da „članice Evropske unije pošalju neku vrstu mirovnih trupa u Ukrajinu” i da je svet „trenutno blizu toj liniji za koju smo ranije mislili da ne može da se pređe”.
Istakao je da je rat u Ukrajini „zabrinjavajući i opasan” i da nije preterivanje reći da postoji realna opasnost od svetskog rata.
Mađarski premijer je dodao da rat postaje sve više krvav i brutalan, ali da se broj evropskih zemalja i lidera koji podržavaju mir nije povećao. „U isto vreme, narod Evrope je počeo više da priča o prekidu vatre, o mirovnim pregovorima, ali broj žrtava raste. Ima ih oko 100.000 na obe strane i to bi trebalo da pokrene ka miru one koji su dosad podržavali rat. Veliki deo Evrope, međutim, i dalje je na strani rata, šalje Ukrajini sve brutalniju vojnu opremu”, poručio je Orban.
Dodao je da je bezbednost Mađarske ugrožena jer se rat vodi u susednoj zemlji. Prema Orbanovim rečima, na Mađarsku se vrši direktan i indirektan pritisak.
„Žele da nas nateraju u ovaj rat”, rekao je on, ali je dodao da se parlament ne može zaobići kad se odlučuje o tako teškoj stvari.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Rusija smatra da je opasna tema moguća rasprava o slanju mirovnih snaga EU u Ukrajinu, prenele su RIA Novosti.
I juče se čuo stav da Kina ne može da bude posrednik u mirovnim pregovorima o ratu u Ukrajini. Šef evropske diplomatije Đuzep Borelj istakao je da Peking može da olakša postizanje sporazuma s Rusijom.
„Kina ne pravi razliku između agresora i žrtve agresije”, dodao je Borelj na panelu održanom u Madridu, preneo je Rojters.
Prekid vatre i uspostavljanje primirja predložio je i predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
„Preuzeću rizik da sugerišem da vojne aktivnosti u Ukrajini treba da prestanu bez prava da strane prerasporede opremu i pregrupišu snage”, rekao je Lukašenko obraćajući se građanima i parlamentu, preneo je Tas.
Lukašenko je naveo da ne bi trebalo da postoje preduslovi za prekid vatre, prenosi beloruska novinska agencija Belta. Dodao je da su planovi Rusije da rasporedi taktičko nuklearno oružje na teritoriji Belorusije prilika da se Belorusija zaštiti od pretnji Zapada, navodi Rojters.
U Moskvi smatraju da je neprikladno porediti dva mirovna predloga – onaj koji je dao Lukašenko i predlog kineskog predsednika Si Đinpinga.
„I sam predsednik Rusije govorio je o tome da je lično razmatrao plan, njegove odvojene odredbe, ali mislimo da nije prikladno upoređivati te dve ideje”, naglasio je Peskov i najavio da će Vladimir Putin sledeće nedelje razgovarati s predsednikom Belorusije o njegovom pozivu za momentalni prekid vatre u Ukrajini, ali je napomenuo i da primirje u ovom trenutku ne bi omogućilo postizanje ciljeva „specijalne vojne operacije”.
Ukrajinci su juče obeležili prvu godišnjicu oslobađanja grada Buče od ruske vojske, a predsednik Volodimir Zelenski je rekao da Kijev nikada neće oprostiti odgovornima za, kako je naveo, zločine u tom gradu. Ukrajinske snage povratile su Buču i Irpin kod Kijeva krajem marta prošle godine, a međunarodni istražitelji sada sakupljaju dokaze u tim i ostalim gradovima, u kojima su, kako tvrde ukrajinske vlasti, ruske trupe počinile velike zločine, preneo je Rojters.
Rusija negira te optužbe, a nakon što je Ukrajina preuzela kontrolu nad Bučom, u javnosti su se pojavile fotografije tela na ulicama.