– Nalazimo se u mračnom tunelu i ukoliko se u njemu najhitnije ne upali svetlo, a to je primena Briselskog sporazuma, pred nama su samo dva moguća ishoda. Prvi je ekonomska i politička izolacija Srbije od strane Zapada, koja znači prekid pregovora o pristupanju Srbije EU i zavrtanje svih fondova i investicija iz EU, što bi bilo katastrofa po nas, ali bi bilo manje katastrofično od drugog mogućeg ishoda, a to je novi kosovski rat – rekao je Drašković za Tanjug.
Smatra da mnogo ljudi u Srbiji traže upravo to rešenje i ne razmišljajući o posledicama i kakva bi se Srbija vratila iz tog kosovskog rata.
– Budimo otvoreni i jasno kažimo da svi u Srbiji, koji traže reintegarciju Kosova i Metohije u sastav Srbije, ne traže ništa drugo nego rat. To je poziv na rat, ma kako ga oni formulisali – rekao je Drašković.
Osvrćući se na izjavu američkog ambasadora u Srbiji Kristofera Hila da će biti formirana Zajednica srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji, upitao je kada će se to desiti. Naglasio je da ZSO mora da se formira odmah i da ne može da bude formirana tako što će se o tome tek pregovarati u okviru Šolc-Makronovog-Američkog plana, jer je to već ispregovarano.
– Ne razumem zašto Albanci već 10 godina neće da formiraju ono na šta su se obavezali Briselskim sporazumom. Naslućujuem da je u pitanju njihov strah od neodmerene i namerno date izjave tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića da kroz ZSO Srbija dobija Republiku Srpsku na Kosovu – rekao je Drašković.
Ocenio je da to nije bila podrška Aleksandru Vučiću, glavnom arhitekti Briselskog sporazuma, nego mina pod sporazum, a mineri su, kako tvrdi, bili savetovani iz Moskve.
– Albanci od tada, od te izjave zaziru od ZSO, iako u tekstu Briselskog sporazuma i članovima koji se odnose na ZSO, nema nijednog slova na osnovu koga bi se moglo naslutiti da tu ima išta od onoga što je Republika Srpska u Bosni i Hercegovini – naglasio je lider SPO.
Ocenio je da bi istovremeno i sa naše strane morala striktno da se poštuje tačka 14 Briselskog sporazuma, u kojoj stoji da se dve strane obavezuju da jedna drugu neće „saplitati“ u evropskim integracijama.