Podgorica – Predsedništvo Demokratske partije socijalista Crne Gore (DPS) predložilo je vladajućoj većini da odustane od Zakona o predsedniku, a zauzvrat su spremni na dogovor oko izbora sudija Ustavnog suda, koji je već duže vreme van institucionalnog delovanja, jer je više od polovine kolektiva penzionisano.
Ova partija je poručila da će njeni članovi, ukoliko se ne prihvati njihova ponuda, biti „prinuđeni da primene demokratske metode vaninstitucionalnog delovanja”.
Poslanici crnogorskog parlamenta usvojili su pre dva dana izmene Zakona o predsedniku Crne Gore, koje je predložio Demokratski front (DF). Za je glasao 41 poslanik, a jedan je bio protiv. Poslanici DPS-a nisu bili u plenarnoj sali tokom glasanja. Između ostalog, izmenama je predviđeno da će se mandatarom, ukoliko ga predsednik ne predloži, smatrati onaj kandidat koji ima podršku većine poslanika.
U saopštenju za javnost Predsedništva DPS-a, kojim je, kako se navodi, predsedavao predsednik Milo Đukanović, konstatovano je da je „donošenjem Zakona o predsedniku na sednici Skupštine Crne Gore parlamentarna većina grubo narušila Ustav i ugrozila ustavni poredak u zemlji”.
„Ovakav akt brutalnog pravnog nasilja nastavak je politike destrukcije koja ima za cilj institucionalno razaranje Crne Gore kako bi se država učinila nefunkcionalnom i tako stekao alibi za finale projekta koji znači ukidanje suvereniteta, a potom i nezavisnosti obnovljene na referendumu 2006. godine”, stav je DPS-a.
Ni ovog puta Đukanović i njegov DPS nisu propustili priliku da za sve probleme optuže Rusiju, Srbiju i Demokratski front.
„Protagonista ovakvog scenarija je proruski izvođač radova velikosrpskog nacionalizma u Crnoj Gori – Demokratski front. Nažalost, takvom njihovom naumu pridružile su se i stranke koje se makar deklarativno zalažu za evropski put Crne Gore. Sa žaljenjem konstatujemo da je usvajanjem Zakona o predsedniku obesmišljena i uloga Skupštine Crne Gore. Ukoliko parlamentarna većina ostane pri stavu da ovakav zakon treba da postane deo pravnog poretka države, onda dalje delovanje kroz institucije sistema gubi svaki smisao”, poručilo je Predsedništvo DPS-a.
Ova partija pozvala je „zbog alarmantne društvene situacije” u Crnoj Gori „parlamentarnu većinu da sednemo za sto i kroz stvarni dijalog dođemo do rešenja koje će značiti stvaranje preduslova za punu funkcionalnost Ustavnog suda i za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora nakon kojih bi Crna Gora dobila stabilnu, nacionalno odgovornu, političku i evropsku vladu”.
Poslanik DF-a Milun Zogović kazao je za „Politiku” da su usvajanjem izmena Zakona o predsedniku na neustavnost odgovorili ustavnošću.
„Mi smo uvažavajući javni interes građana Crne Gore i države doneli jedno potpuno ustavno i zakonsko rešenje kao deblokirajući mehanizam koji treba da vrati predsednika k pozaniju prava i da ga uputi na poštovanje Ustava i sprovođenje ustavnih određenja – da organizuje konsultacije i poveri mandat onome ko ima većinu u ovom domu”, kaže Zogović.
Građani Crne Gore, kako ocenjuje poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović, „znaju da je odluka parlamentarne većine da usvoji izmene Zakona o predsedniku samo reakcija na neustavno delovanje odlazećeg predsednika države”. „Optužbe DPS-a da neko pokušava da uruši pravni poredak u državi su licemerne. Računajući na kratko pamćenje naših građana prenebregavaju činjenice da su kukavički ćutali na neustavni treći mandat Vesne Medenice i vrlo sporni treći mandat Filipa Vujanovića. Građani znaju da je odluka parlamentarne većine da usvoji izmene Zakona o predsedniku samo reakcija na neustavno delovanje odlazećeg predsednika države Mila Đukanovića.”