Reč je o zakonu zbog kojeg mesecima negoduju u Sarajevu, tvrdeći da Srpska unilateralno rešava pitanja koja moraju da budu regulisana na nivou BiH, gde je, kako se navodi i u reakcijama iz stranih ambasada, neophodno napraviti finalni dogovor o statusu takozvane državne imovine.
Zakon sličnog sadržaja osporio je minule godine Ustavni sud BiH.
Partije iz Sarajeva najavljuju isti scenario i kad je reč o ovom zakonu, koji je u odnosu na prethodni nešto mekši u načinu na koji tretira vojnu imovinu, koja navodno nije obuhvaćena sadašnjim zakonskim rešenjima.
„Imovina je rešena Dejtonskim sporazumom i nikakav Ustavni sud, kao ni Predstavnički dom i Dom naroda na nivou BiH, neće rešavati imovinu Srpske”, izjavio je Dodik za Radio-televiziju RS.
Nakon što je taj zakon suspendovan krajem decembra u Skupštini RS usvojen je zakon slične sadržine, koji predviđa regulisanje imovine koju koriste javne institucije u RS. Procedura predviđa da se o tom zakonu izjasni i Veće naroda Republike Srpske, koje u utorak, 24. januara, nije podržalo zahtev Kluba Bošnjaka za pokretanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o nepokretnoj imovini RS, to jest u tom zakonodavnom telu o zakonu nije postignuta saglasnost.
Višković stoga očekuje da ga u praksi sprovode sve nadležne institucije.
„Ovde nije ugrožen interes nijednog naroda koji živi na teritoriji RS. Sud će dati konačnu odluku”, izjavila je predsedavajuća Veća naroda RS Srebrenka Golić. Ona je pojasnila da je ovo nepokretna imovina za funkcionisanje javne vlasti RS i podsetila da su, primera radi, po zakonu o šumama Brčko distrikta, šume uknjižene – na distrikt.
Klub Bošnjaka, međutim, ostaje pri zahtevu za ocenjivanje ustavnosti tvrdeći da se zakonom krše odluke Ustavnog suda BiH. Procedura koje sledi predviđa da se formira zajednička komisija Skupštine RS i Veća naroda RS kako bi pokušale da usaglase stavove. Ne bude li dogovora, očekuje se da zakon ide najpre na Ustavni sud Republike Srpske, a najavljene su i apelacije Ustavnom sudu BiH.