Sjedinjene Američke Države uništile su kineski, kako tvrde, špijunski balon, koji je bio u njihovom vazdušnom prostoru.
Da li je to bio meteorološki, kako tvrde Kinezi, ili ipak, špijunski balon još nije pouzdano utvrđeno.
„To je upozorenje protivazdušnoj odbrani SAD-a da je to danas balon, a sutra krstareći projektil“, izjavio je Tom Karako, viši saradnik američkog Centra za strateške i međunarodne studije.
Na kineskom balonu, prema njegovim rečima, mogla je da bude kamera ili uređaj za praćenje elektronskih signala, što se odnosi i na mobilnu mrežu.
Šta su to špijunski baloni? Pojavili su se još u 18. veku, pogodni su za upotrebu jer nisu skupi i ne prave buku. U savremenim uslovima mogu da ponesu više tereta nego dronovi.
Kreću se vrlo visoko, iznad komercijalnog vazdušnog saobraćaja i na velikim udaljenostima. Osim toga nema potrebe da se dopunjuju gorivom.
Osim cene, još jedna prednost špijunskih balona u odnosu na satelite jeste što mogu lebdeti iznad određene tačke od orbitalnog prolaza za satelite.
Za balone je lakše tvrditi da je reč o civilnim letećim objektima koji su slučajno ušli u tuđi vazdušni prostor. Kinezi i dalje tvrde da je reč o balonu koji se koristio u meteorološke svrhe.
Da je otkriven dron, onda bi bilo očigledno da ga je kineska vlada namerno poslala iznad SAD.
Zvaničnik Pentagona, koji je tražio da njegov identitet ne bude otkriven, sredinom je ove nedelje izjavio da su špijunski baloni već više puta preletali kontinentalni deo SAD.
Kineski balon je primećen iznad vojne baze Malmstrom, u saveznoj državi Montana, u kojoj se nalaze silosi za interkontinentalne balističke rakete. Jasno je, po rečima zvaničnika Pentagona, da se pokušava da baloni lete iznad bitnih lokacija, piše „Politiko”.
Pentagon je juče saopštio da je na iznad Latinske Amerike uočen još jedan balon za koji smatraju da je takođe kineski špijunski balon.