Osim toga, državni suverenitet proteže u još dve dimenzije. To su visina i dubina. Odnosno, zemlja ispod površine, koja je oivičena državnom granicom, i vazdušni prostor iznad.
Za razliku od državne granice koja je jasno definisana, dubina tla ispod države i visina vazdušnog prostora iznad nje, nisu jasno određeni. Posebno u slučaju neba, jer postoje mnogobrojna tumačenja. Rasprava o tome traje od 1957. godine, kada je lansiran prvi satelit. „Sputnjik”nas je uveo u svemirsku eru.
Gde počinje svemir
Praktično, svaka zemlja treba da kontroliše svoje nebo, ali pitanje je do koje visine. Kao što je rečeno, ne postoji univerzalna, međunarodno priznata visinska granica, i tu nastaje problem sa tumačenjem. Neki smatraju da bi gornja granica državnog suvereniteta trebalo da stane na visini od 30 kilometara. Te visine može da dosegne većina aviona i balona. Ipak, mogu se čuti glasovi da gornja granica treba da bude na visini od 160 kilometara. Satelit ispod te visine ponovo će ući u zemljinu atmosferu.
Jedan od predloga bio je i da državni suverenitet u visinu doseže do 12 nautičkih milja. Kao i na moru. Iznad te visine ( oko 22 kilometra) primenjivali bi se međunarodni zakoni.
Amerika ima svoje tumačenje tog pitanja. Oko njega su se složili NASA i Američko ratno vazduhoplovstvo. Prema njemu, suverenitet Sjedinjenih američkih država se proteže do visine od 50 milja. Približno 80 kilometara. Inače, prema Međunarodnoj aeronautičkoj federaciji, granica svemira se nalazi na visini od 62 milje, odnosno 100 kilometara.
Prema tome, Amerika je imala pravo da obori objekte koji su se bez njenog poziva i znanja zatekli u vazdušnom prostoru koji kontroliše Vašington. I Otava, jer Kanada i Amerika imaju zajedničku vazdušnu komandu – NORAD. Ona je zaduženja za čuvanje suvereniteta, uzbunjivanje i odbranu severno američkog kontinenta.
Da podsetimo, američki senator Čak Šumer je rekao da mu je iz Bele kuće saopšteno da su objekti oboreni iznad Kanade i Aljaske bili visokoleteći baloni, koje su vazdušne struje donele sa zapada. Za sada još nije poznato odakle potiču baloni koji su tokom vikenda oboreni. Dok jedni smatraju da je ponovo reč o kineksim balonima, pojedinci tvrde da vlasnika možda treba potražiti u Severnoj Koreji. U šaljivom kontekstu, čuju se teorije da Kim Džong-un namerno pušta balone.