Kako ističu iz Transparency internationala BiH, BiH je osvojila 34 od ukupno sto poena, a od BiH u Evropi lošiji su jedino Rusija i Ukrajina, dve zemlje koje su trenutno u ratu.
Naglašeno je da sve zemlje u regionu idu napred, a BiH je od 2012. nazadovala osam indeksnih poena.
BiH, kako je istaknuto, beleži najgori trend od svih država okruženja što najbolje ilustruje primer samoproglašenog Kosova, koje je od 2012. sa ocene 34 do 2022. napredovalo na 41 indeksni poen, dok je BiH za istih deset godina sa 45 nazadovala na 34 boda, a što je, kako je istaknuto, posledica prisustva organizovanog kriminala, pogoršanja vladavine prava i zarobljenog pravosuđa.
Čelnici TiBiH upozoravaju kako aktuelno stanje u BiH zahtijeva hitnu akciju na zaustavljanju daljnje devastacije institucionalnog okvira, bez čega je nemoguće očekivati otpočinjanje važnih reformskih procesa, koje podrazumeva dodela kandidatskog statusa za članstvo u EU.
U vezi s tim, TIBiH insistira na provođenju procedura sveobuhvatne provere odnosno ocene nosilaca pravosudnih funkcija u BiH, njihovog imovnog stanja te, eventualnih veza s političkim strukturama i organiziranim kriminalom, kao i donošenju seta novih propisa koji će osigurati integritet i odgovornost.
U globalnom izveštaju je posebno naglašena katastrofalna situacija u bh. pravosuđu, a pre svega u Tužilaštvu BiH, za koje se navodi da postoje ozbiljne sumnje u njegovu sposobnost da procesuira korupciju, a problematičnim i kompromitiranim je ocenjen i sam izbor glavnog tužitelja BiH.
Izveštaj je ove godine fokusiran na korelaciju nivoa korupcije i nivoa bezbednosti, te organiziranog kriminala, a posebno zabrinjavajućim su istaknute najave Milorada Dodika, predsednika RS, da će se usvajati restriktivni zakoni na planu uvođenja kriminalizacije klevete.
Kako je rečeno, i provođenje Opštih izbora 2022. godine bilo je propraćeno nizom afera krađom glasova, trgovinom biračkim odborima i zloupotrebama javnih resursa, i naglašava se da ovaj problem nije rešilo ni nametanje Izbornog zakona od strane visokog predstavnika kojeg RS ne priznaje. TI ističe da je on svojim delovanjem dodatno produbio političku krizu i nije rešio problem potpune blokade vlasti koja nastavlja da deluje prvenstveno kao instrument političkih partija.