Naime, bošnjački predstavnici odlučili su da u ime BiH glasaju protiv rezolucije, koju među ostalima nisu podržale Nemačka, Italija, Austrija, Kanada, Češka, Estonija, Francuska, Mađarska, Japan, Letonija, Poljska, Španija, Ukrajina, Velika Britanija i SAD. S druge strane, Izrael, Indija, Kina bile su među velikom većinom svetskih zemalja koje su podržali rezoluciju, a uzdržane su, sem Turske, bile i Južna Koreja, Švajcarska i Avganistan, javili su mediji.
Minulih meseci diplomatija BiH je pod stalnim kritikama iz Banjaluke. Prigovori se odnose na nastupe u svetu koji nisu usaglašeni na mestima koja su za to predviđena, to jest u zajedničkim organima BiH, što se najčešće odnosilo na osude Rusije povodom zbivanja u Ukrajini u čemu Banjaluka nastoji zadržati poziciju neutralnosti i nemešanja.
Kada je pripremana ova ruska rezolucija, koju je najveći deo sveta podržao, ambasada Rusije u Sarajevu je saopštila da ih žalosti činjenica da je BiH na Trećem komitetu Generalne skupštine UN bila protiv ovog dokumenta. Koliko je odnos prema nacizmu rastegljiv i zavisan od dnevnopolitičkih prilika, da se zaključiti iz saopštenja ambasade Rusije, koja je prošlog meseca navela da je BiH ranije ne samo podržavala ruski projekat već je bila i jedan od njegovih koautora. Po svemu sudeći, BiH se svrstala na stranu zapadne argumentacije po kojoj Rusija ovom rezolucijom „pokušava da opravda agresiju na Ukrajinu”. Predstavnici RS tada su rekli da stav koji BiH zastupa u UN nije usaglašen.
„Ne vidimo zašto bismo se usprotivili osudi ideologije koja je od strane ujedinjenog slobodnog sveta, Ujedinjenih nacija, poražena u Drugom svetskom ratu. Mi ne vidimo kako bi se ova osuda mogla zloupotrebiti u svrhu savremenih međunarodnih neslaganja”, rekla je tom prilikom Ana Trišić Babić, savetnica srpskog člana Predsedništva BiH.