Naime, u javnosti se u maju 2021. godine, dovelo u pitanje verodostojnost Sebijinog akademskog zvanja.
Na te izjave reagovalo je i Tužilaštvo Kantona Sarajevo i pokrenulo istragu o njenoj diplomi.
Senat Univerziteta u Sarajevu formirao je dve komisije.
Prvo je 10. novembra 2022. godine zatražio od Medicinskog fakulteta da formira komisiju, koja je trebalo u roku od 30 dana da razmotri kompletnu dokumentaciju i da podnese izveštaj.
Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu i član Senata, rekao je 18. januara da ne želi da odugovlači proceduru, ali da su članovi Senata oprezni, jer „ne žele da preskoče nijedan korak u ovom procesu“.
Sebiji Izetbegović oduzeto je zvanje magistra nauka juče, 6. marta, jer nije ispunila sve ispitne obaveze na na fakultetu.
Ona je u toku zasedanja Senata najavila podnošenje krivičnih prijava zbog zloupotrebe službenog položaja i prekoračenja ovlašćenja kao i za iznošenja neisitina u pokušaju njene diskreditacije, piše Radio Slobodna Evropa.
Prošle godine, Sebija Izetbegović, prema pisanju portala Klix bila je kandidatkinja na izboru za Skupštinu Kantona Sarajevo.
Nešto ranije, predsednik stranke Naroda i pravde Elmedin Konaković predao je CIK-u prijavu protiv nje zbog govora mržnje.
Ona je, tokom predizbornog obraćanja na skupu SDA, iznela sporne tvrdnje na račun opozicije i pojedinih članova koji su napustili tu stranku.
„Selam alejkum i dobro veče. Selamim vas, a selamim i te ‘luzere’ zakrvavljenih očiju, nesretnike i gubitnike koji su otpali od nas i krenuli nekim groznim putevima koji će ponovo kako reče naš Amor, ako uspiju voditi u Tomašice, logore, stratišta i masovne grobnice“, poručila je Izetbegović, pisao je portal Klix.
Rođena Podgoričanka, završila je osnovnu školu i gimnaziju u Sarajevu gde je i diplomirala na Medicinskom Fakultetu, magistrirala i doktorirala.
Posle završenih studija medicine radila je kao lekar pripravnik na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju i kao asistent na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, gde je kasnije dobila zvanje docenta a onda i vanrednog profesora.
Javnost Sarajeva negodovala je na njen izbor u Upravni odbor Opšte bolnice prim. dr Abdulah Nakaš 2013. godine, jer su smatrali da je politički postavljena.
Od početka 2016. godine direktorka je Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu, najveće zdravstvene ustanove u BiH. Upravni odbor je potvrdio njeno imenovanje s obzirom da je ona bila jedini kandidat za ovu funkciju, stoji na portalu Banjaluka.net.