Džozef Bajden se tokom jednog telefonskog razgovora naljutio na Volodimira Zelenskog smatrajući da ukrajinski predsednik ne ceni sve što je Amerika uradila za Ukrajinu i da umesto toga samo traži još.
Prema onome što je nedavno otkrio En-Bi-Si njuz, šef Bele kuće je letos izgubio živce sa Zelenskim, doživljavajući ukrajinskog predsednika kao nezahvalnog. Bajden je pozvao Zelenskog da mu saopšti da će Amerika poslati Ukrajini vojnu pomoć vrednu milijardu dolara, ali ga je sagovornik prekinuo i žalio se da to nije dovoljno. Kako je Zelenski nabrajao šta sve Vašington još treba da pošalje Kijevu, umesto da zahvali na onome što je već dobio za rat protiv Rusije, američki lider je povisio ton. Da bi umanjio štetu i odobrovoljio šefa Zapadnog krila, Zelenski je posle tog razgovora javno pohvalio Vašington za pomoć koju šalje Kijevu.
Kongres je dosad Bajdenovoj administraciji odobrio oko 65 milijardi dolara za vojnu, ekonomsku i humanitarnu pomoć Ukrajini. Dok majdanske vlasti neprestano zahtevaju još oružja i novca, Bajdenu je sve teže da domaćoj javnosti objasni zašto troši toliko para na rat u udaljenoj zemlji. Iako spoljnopolitička elita u Vašingtonu i dalje podržava naoružavanje Ukrajine u ratu protiv Rusije, među građanima, a donekle i u Kongresu, slabi entuzijazam za Bajdenovu strategiju. Prema anketi koju je prošlog meseca sproveo istraživački centar „Pju”, 38 odsto Amerikanaca veruje da je važno da li će Ukrajina dobiti rat. Taj postotak je u maju iznosio 55 odsto.
Ukoliko se ispitivanja javnog mnjenja pokažu kao tačna, Republikanska stranka će sledeće nedelje pobediti na izborima za Kongres. Njeni lideri su već nagovestili da bi u tom slučaju mogli da umanje vojnu i ekonomsku pomoć za Ukrajinu. Kako je izjavio lider konzervativne manjine u Predstavničkom domu Kevin Makarti, Kijev onda više ne bi mogao da računa na „blanko ček”. Ovoj izjavi se pridaje veliki značaj jer će Makarti postati predsedavajući donjeg doma Kapitola ako konzervativci i stvarno budu bili nadmoćni. Ako demokrate izgube kontrolu nad Kongresom, Bela kuća više neće moći da očekuje da će zakonodavna grana vlasti podržavati sve Bajdenove predloge o slanju oružja u istočnu Evropu.
Kapitol je dosad aminovao pošiljke za Ukrajinu, a kongresmeni koji su glasali protiv vladinih predloga dolazili su iz Republikanske stranke. Situacija je sad takva da bi i pojedini liberali verovatno glasali „protiv”. Najprogresivnije demokrate zatražile su prošlog meseca od Bajdena da prestane da naoružava Ukrajinu i da započne pregovore s Rusijom. Tih 30 kongresmena ukazalo je na to da SAD treba da se dogovore s Moskvom umesto da rizikuju nuklearni sukob. Pismo koje je levo krilo Demokratske stranke poslalo predsedniku uzbunilo je spoljnopolitičku elitu, jer se u njemu nazirala „pukotina” u američkoj strategiji prema situaciji u istočnoj Evropi. Usledili su napadi na potpisnike pisma, pa se tvrdilo da kongresmeni podržavaju politiku popuštanja prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i ustupanja ukrajinske teritorije Rusiji. Pritisak je bio toliko jak da su pomenuti kongresmeni u roku od 24 časa povukli pismoMeloni u Briselu: Mi nismo Marsovci, Italija će biti sila u EU
Kad je reč o Republikanskoj stranci, najveći protivnici politike „blanko čeka” su konzervativci koji podržavaju bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa.
„Odmah moramo da zatražimo pregovore o mirnom kraju rata u Ukrajini ili ćemo imati treći svetski rat. Ništa neće ostati na našoj planeti i to sve zbog glupih ljudi koji nisu imali pojma o snazi nuklearnog (oružja)”, poručio je Tramp na prošlomesečnom mitingu.
S njim se slaže i republikanska kongresmenka Mardžori Tejlor Grin, koja je nedavno izjavila da sadašnja vlada u Kijevu postoji „samo zato što je Stejt department za vreme (Baraka) Obame pomogao da se svrgne bivši (ukrajinski) režim”.
Iako se predviđa da će u novi saziv Kongresa ući još više konzervativaca kao što je Mardžori Tejlor Grin, Republikanska stranka nije sasvim protiv daljeg naoružavanja Ukrajine, već je u najboljem slučaju podeljena u vezi s ovim pitanjem, javlja Si-En-En. Lider konzervativaca u Senatu Mič Makonel saopštio je da će njegovi partijski saborci u gornjem domu glasati za to da se oružje i ubuduće isporučuje Kijevu. I drugi uticajni senatori, poput Lindzija Grejama, kritikovali su to što se Makarti delimično distancirao od Kijeva.
Republikanci koji se protive nameri Bele kuće da i dalje pomaže Ukrajini ističu da Bajdenova administracija neodgovorno troši novac. Prema ovim konzervativcima, Vašington ima prečih problema, Ukrajina nije od vitalnog interesa za američku nacionalnu bezbednost, a i evropski saveznici u NATO-u treba da podnesu veći teret jer se rat dešava u njihovom dvorištu. Bajden je upozorio birače da upravo zbog ovakvog razmišljanja u Republikanskoj stranci treba da sledeće sedmice glasaju za demokrate.