„Neki članovi saveta su previše voljni da zaštite režim od odgovornosti”, ocenila je američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Linda Tomas-Grinfild na sastanku SB UN, aludirajući na Kinu i Rusiju.
Kina i Rusija smatraju da Savet bezbednosti, koji je zadužen za održavanje međunarodnog mira i bezbednosti, ne bi trebalo da raspravlja o pitanjima ljudskih prava i da bi takvi sastanci trebalo da budu ograničeni na druga tela UN, poput Veća za ljudska prava ili Generalne skupštine, prenosi Rojters, javlja Tanjug.
Kineski diplomata Šing Jišeng rekao je da sastanak, čiji su zajednički domaćini bile Sjedinjene Države i Albanija, ni na koji način nije bio konstruktivan.
„Umesto ublažavanja tenzija, to bi moglo da intenzivira sukob i stoga je neodgovoran potez. Korišćenje VebTV-a Ujedinjenih nacija za prenos uživo je gubljenje resursa UN”, rekao je on.
Svih 15 članica Saveta bezbednosti mora da se saglasi da Ujedinjene nacije dozvole emitovanje sastanka putem interneta, a agencija prenosi da je retkost da se prenos blokira Tomas-Grinfild je rekla da su severnokorejski nuklearni programi i programi balističkih projektila „neraskidivo povezani” sa kršenjem ljudskih prava.
„Potraga za oružjem za masovno uništenje uvek nadmašuje ljudska prava i humanitarne potrebe sopstvenog naroda. Kim Džong Un je izabrao municiju umesto ishrane, rakete umesto čovečanstva”, rekla je ona.
Severna Koreja nije učestvovala na sastanku, a njena misija pri Ujedinjenim nacijama nije odgovorila na zahtev agencije za komentar.