Ruska invazija je pokazala genijalnost, hrabrost i odlučnost Ukrajine. Ona je takođe razotkrila duboke nedostatke u ruskom političkom rukovodstvu, izjavio je šef britanskih oružanih snaga Entoni Dejvid Radakin, prenosi Indenpendent. „Dozvolite mi da poručim Putinu ono što se njegovi generali i ministri verovatno plaše da mu kažu. Rusija se suočava sa kritičnim nedostatkom artiljerijske municije. To znači da se njihova sposobnost za uspešne ofanzivne kopnene operacije brzo smanjuje“, izjavio je britanski admiral na predavanju na Kraljevskom institutu za studije odbrane i bezbednosti (RUSI) u Londonu.
Ser Radakin je dodao da nema velike misterije zašto se Moskva suočila sa nedostatkom granata: „Putin je planirao 30-dnevni rat, ali ruska vojska iz oružja već puca skoro 300 dana. Moralno, konceptualno i fizički Putinove snage su na izmaku“.
Zapovednik odbrane kraljevskih oružanih snaga smatra da je ekonomski odgovor Zapada na rusku invaziju nikada do sada viđen i da je Rusija bila loše pripremljena za takvu situaciju. Po njemu Putin će tražiti načine da zaobiđe sankcije. Ali gubitak kapitala, bekstvo hiljada međunarodnih kompanija, odliv mozgova zbog tiranije, smanjenje investicija, odsustvo kritičnih tehnologija, ne može lako da se nadoknadi što će ostaviti posledice.
Britanski admiral kaže da svet prolazi kroz izuzetno opasno vreme i dok rat besni u Evropi eskaliraju i sukobi između Zapada na jednoj i Kine, Severne Koreje i Irana na drugoj strani. Glavni šef odbrane Ujedinjenog kraljevstva ističe da je rat u Ukrajini doveo do toga da su milioni ljudi izloženi riziku od gladi, dok stotine miliona trpe zbog povećanih cena energije, inflacije, gubitka radnih mesta i posledica koje slede, bilo psihičkih ili fizičkih.
Radakin je naglasio da je ruska invazija praćeno nuklearnim pretnjama, atomskom anksioznošću i ludim debatama o tome da li se „taktičko nuklearno oružje“ može razlikovati od „strateškog nuklearnog oružja“
Po oceni admirala nuklearni bauk nije ograničen samo na Kremlj. Iran ima nuklearni program koji se brzo razvija, a zatim je tu i postoji „atomska Severna Koreja” koja izliva žuč i bes na svog suseda sa više od 60 lansiranja balističkih projektila ove godine, od kojih je 23 bilo samo u jednom danu.
U svom izlaganju o situaciji u sveti i globalnim rizicima admiral Radakin se dotakao i Kine koja podržava Rusiju rekavši da je druga ekonomija sveta značajno povećala svoj nuklearni arsenal i ojačala svoje oružane snage i da predstavlja drugačiju opasnost po zapadne demokratske zemlje.
„Lekcija koju treba da naučimo iz 2022. godine je da je pred nama generacijska borba za budućnost globalnog poretka. Postoje razlozi da Velika Britanija i Zapad budu optimisti. Izvanredna vremena zahtevaju izuzetan odgovor. I zato Rusija gubi. A slobodni svet pobeđuje“, poručio je admiral Radakin.