Krueziu je na Fejsbuku naveo da su kosovske institucije pokazale spremnost da obezbede neophodne uslove za nesmetano odvijanje izbora. „Ometanje ili sprečavanje izbora je napad na demokratiju. Zločinačke bande možda ne učestvuju na izborima, ali ne mogu diktirati održavanje ili ne održavanje demokratskih izbora. Dela nasilja i krivična dela moraju se jednoglasno osuditi”, naveo je portparol, prenosi Beta.
Ranije tokom dana američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer rekao je da bezbednost svih kosovskih građana „mora da bude najveći prioritet”, kao i da trenutno nema uslova za održavanje izbora na severu Kosova. Šef Euleksa Lars Gunar Vigemark i nemački ambasador u Prištini Jern Rode izjavili su da su zabrinuti zbog situacije na severu Kosova.
Više incidenata dogodilo se u utorak, 6. decembra, u Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici, opštinama sa većinski srpskim stanovništvom na severu KiM, saopštila je kosovska policija. U policiji tvrde da su „maskirani pojedinci i grupe oštetili kancelarije opštinskih izbornih komisija na severu Kosova”, upotrebljavajući „opasna sredstva, uključujući i ručne bombe jugoslovenske proizvodnje”, prenosi Radio KiM. Policija je bila u pratnji na zahtev Centralne izborne komisije Kosova, kako bi joj pružila pomoć u vezi priprema za održavanje lokalnih izbora u opštinama na severu. Za 18. decembar raspisani su vanredni izbori za gradonačelnike u četiri opštine na severu Kosmeta, gde živi većinsko srpsko stanovništvo – Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu.
Te opštine su od 5. novembra bez gradonačelnika srpske nacionalnosti, nakon što su oni podneli ostavke u znak protivljenja odluci kosovske vlade da pokrene proces preregistracije automobila sa tablicama koje izdaje Srbija. Za povratak u institucije kao uslov naveli su i formiranje Zajednice srpskih opština, što je dogovoreno 2013. Briselskim sporazumom, a takozvani Ustavni sud Kosova proglasio neustavnim.