Ako dete nestane, MUP će obavestiti firmu Meta, koja će upozorenje „NENO Alarm” poslati korisnicima društvenih mreža Fejsbuk i Instagram u krugu od 60 kilometara od mesta gde je dete poslednji put viđeno, saopštio je hrvatski MUP.
Upozorenje će sadržati osnovne podatke o nestalom detetu i poveznicu na njegov profil na internet stranici Nacionalne evidencije nestalih osoba.
MUP ističe da će korisnici tih društvenih mreža moći da podele upozorenje svojim prijateljima i tako će ono dopreti do šire javnosti, pomoći u identifikaciji i lociranju nestalog dete u kratkom vremenskom razdoblju.
Pokretanje „NENO Alarma” uključuje više koraka, a prvi je da nadležna jedinica MUP-a odgovorna za aktiviranje alarma šalje Meti e-poruku koja sadrži kratak opis slučaja i deteta.
Meta takvu poruku može da primi u svako vreme na namensku e-mail adresu, a podaci se mogu ažurirati po potrebi.
Upozorenje ostaje aktivno na Fejsbuku i Instagramu 24 časa ili dok se ne otkaže, prenosi Beta.
U slučaju poništenja dojave, odnosno ako dete bude ranije nađeno, nadležna jedinica MUP-a šalje Meti odgovarajuću e-poruku s kratkim opisom rezultata.
Po završetku akcije o tome se obaveštavaju korisnici Fejsbuka i Instagrama, naveo je hrvatski MUP.
U saopštenju se dodaje da je Hrvatska 30. zemlja u kojoj je pokrenut taj sistem uzbunjivanja.
Projekat je podržala i ombudsman za decu Helenca Pirnat Dragičević koja je istakla da je nestanak svakog deteta poziv na uzbunu i zahteva hitan, stručan i koordiniran ozbiljan pristup i angažman stručnjaka u potrazi.
Ona je ocenila da je sistem uzbunjivanja „NENO Alarm” važan korak koji će omogućiti brzo reagovanje velikog broja građana i sistema na nestanak deteta i njihovo uključivanje u potragu, preneo je MUP u saopštenju.