Podgorica – Crnogorska varošica Šavnik postala je u ovdašnjoj političkoj javnosti glavna tema posle šest nedelja neuspešnih lokalnih izbora. Dva biračka mesta protekle nedelje čekala su 541 birača da svojim glasom odredi ko će u naredne četiri godine vladati ovom najnerazvijenijom opštinom. Na oba biračka mesta, u zgradi Skupštine opštine i Mesnoj zajednici Kruševice, glasanje je prekinuto. Pojedini građani ne samo uništavali glasačke listiće, već i sprečavali da glasaju, kako su ih nazvali, „glasači gosti”, koji su samo nekoliko dana pre izbora upisani u opštinski birački spisak, iako ne žive u Šavniku, već su im mesta stalnog boravka u Nikšiću, Žabljaku, Podgorici…
U zgradi Skupštine opštine članica biračkog odbora iz koalicije „Za budućnost Šavnika” Darka Ćosović precrtala je glasačke listiće i tako prekinula glasanje. Član biračkog odbora iz koalicije „Za budućnost Šavnika” Tomislav Jelić saopštio je da glasanje nije nastavljeno jer je došla da glasa osoba koja nije iz Šavnika, niti ima ikakve veze sa Šavnikom, dodajući da je sramota što su zbog upisivanja novih birača članovi odbora dovedeni u situaciju da se jedan drugom zameraju.
Zbog prekida izbora policija je privela nekoliko građana, ali i članova biračkih odbora. Pojedine političke partije ocenile su da je takav potez policije bio nepotreban, ali je Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića, koja u ovoj varošici vlada 30 godina, ocenila da su izbori neuspešni i da je za to „kriva policija koja ne dozvoljava da glasaju legalno novoupisani građani”.
Na ovo je reagovao ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić ističući da su pripadnici policije „u povećanom broju i vrlo marljivo pratili izborni dan i održavali red i mir, njihove zakonske mogućnosti da zaustave prekidanje glasanja ne postoje”. On je kazao i da policija ne može delovati u punom kapacitetu bez adekvatne reakcije i pune podrške nadležnog državnog tužilaštva.
„Državno tužilaštvo mora da reaguje, radnjama iz svoje nadležnosti, te da u punoj saradnji s policijom preduzme sve zakonske radnje prema počiniocima krivičnih dela protiv izbornih prava, kao i sve raspoložive mere radi suzbijanja vršenja ovih krivičnih dela, a koje su predviđene ZKP-om. Pre svega, zadržavanje lica za koja postoji osnovana sumnja da su izvršila neko od krivičnih dela protiv izbornih prava, a zatim i davanje predloga za pritvaranje ovih lica, ukoliko za takvim merama postoji potreba”, poručio je Adžić.
On podseća da shodno članu 71 Zakona o izboru odbornika i poslanika pripadnicima policije nije dozvoljen pristup biračkom mestu dok traje glasanje, osim kad predsednik biračkog odbora, na osnovu prethodne saglasnosti biračkog odbora, pozove pripadnike policije na dužnosti na biračko mesto, ako su na tom biračkom mestu narušeni red i mir.
Vrhovno državno tužilaštvo nije se složilo s ocenom policije o ponašanju nadležnog tužilaštva.
„Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima, nadležno i za teritoriju opštine Šavnik. Preduzima, a i u prethodnom periodu je preduzimalo sve mere i radnje iz svoje nadležnosti u svim situacijama u kojima je postojala sumnja da je tokom održavanja izbornog procesa u Šavniku učinjeno krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti”, rekla je Maja Jovanović, v. d. vrhovnog državnog tužioca.
Socijalistička narodna partija ocenila je da je zbog „kriminalne sprege DPS-a i pojedinih službenika MUP-a i Uprave policije u Šavniku ugroženo pravo građana koji žive na ovom području. Oni ne mogu da izaberu lokalnu samoupravu po svojoj meri, a da umesto njih predstavnike građana ne biraju izborni turisti”.