Od sutrašnje posete kancelara Karla Nehamera Zagrebu zavisi da li će Austrija na kraju dati „zeleno svetlo” Hrvatskoj za ulazak u „šengen”. Ali nije samo Beč sumnjičav prema širenju šengenskog prostora na tri članice EU – Hrvatsku, Rumuniju u Bugarsku.
Holandska vlada je već poslala u Bukurešt specijalnu stručnu misiju. Misija treba da proveri da li ova istočnoevropska članica EU ispunjava kriterijume za ulazak u društvo zemalja čiji građani imaju privilegiju da unutar evrobloka putuju bez pasoša.
Iako su Evropska komisija i Evropski parlament podržali širenje šengenskog prostora na ove tri zemlje. Konačnu odluku doneće Veće za pravosuđe i unutrašnje poslove na sastanku 8. i 9. decembra u Briselu. Za odluku je potreban konsenzus 22 članice EU koje su u šengenskom prostoru.
Čini se da je Hrvatska za korak bliža cilju da uđe u šengensku zonu nego ostale dve istočnoevropske članice unije. Na to ukazuje i činjenica da je češko predsedništvo EU pripremilo dva nacrta odluk. Jedan za Hrvatsku, a drugi za Bugarsku i Rumuniju. Razlog za takav pristup je protivljenje švedskog i holandskog parlamenta da se „šengenska rampa” pomeri na spoljne granice Bugarske i Rumunije.
Holandski parlamentarci su posebno sumnjičavi u pogledu Rumunije. Traže od vlade Marka Rutea da pre davanja saglasnosti analizira funkcionisanje vladavine prava, kao i u kojoj meri su se državni organi izborili s korupcijom i organizovanim kriminalom.
Jednu od najvećih tekovina EU – slobodu kretanja ljudi i robe unutar evrobloka – ozbiljno su uzdrmali migrantski talasi koji od 2015. zapljuskuju „evrotvrđavu”, ali i pandemija korone. Slučaj Slovačke, koja je od kraja septembra „izolovana” jer su i Austrija i Češka postavile granične kontrole prema ovoj zemlji zbog povećanog priliva migranata, pokazuje da je Šengenski sporazum, koji obuhvata 22 članice EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku, u krizi.
Iako je Slovačka u prvih devet meseci zaustavila 4.466 migranata koji su pokušali da ilegalno pređu njene granice, to kao da nije bilo dovoljno za Beč i Prag, što je dovelo do napetosti između dve zemlje koje su do 1993. godine, kad se Čehoslovačka raspala, bile u zajedničkoj državi.
„Situacija između Češke i Slovačke ne može ovako da se nastavi”, rekao je slovački premijer Eduard Heger posle sastanka Saveta bezbednosti Slovačke, najavljujući nameru da poseti češkog premijera Petra Fijalu u Pragu u nadi da će se stvar između dve „bratske zemlje” konačno razrešiti.
Na negodovanje Bratislave češki premijer Petr Fijala odgovara da su granične kontrole preventivna mera kako bi se ilegalni migranti obeshrabrili da koriste rutu preko Češke i Slovačke. Češka strana kaže da želi da postigne sporazum sa Slovačkom, a zvaničnici obe strane složili su se da nastave dijalog o kontroli granica.
Uprkos Hegerovoj nadi da će granice biti ponovo otvorene i omogućeno slobodno kretanje između Slovačke i Češke, Fijala je najavio da će se granične kontrole nastaviti najmanje do 13. decembra. Međutim, ako Česi žele da i nakon toga nastave granične provere biće im potrebno odobrenje Evropske komisije.
Bratislava nije nimalo zadovoljna ovakvim razvojem situacije, jer smatra da su kontrole neopravdane. „Kontrole na unutrašnjim šengenskim granicama treba da se vrše samo u situacijama opasnim po život. Migracija nije jedna od njih. Ne postoji opasnost po bezbednost da se dozvoli takva kontrola. Česi pokušavaju da vrate migrante u Slovačku, ali pritom krše Šengenski sporazum”, rekao je Stefan Hamran, šef slovačke policije, prenosi „Dojče vele”.
Podaci pokazuju da većina migranata u ovoj zemlji ostaje samo dva do tri dana, jer Slovačka nije njihova krajnja destinacija. Slovačke vlasti kažu da većina migranata želi da ide zapadnije, uglavnom u Nemačku.
Podaci pokazuju da pritisak nelegalnih migranata na najjaču ekonomiju EU raste. Samo ove godine Berlin je prijavio da je broj izbeglica koje dolaze uglavnom preko balkanske rute za 254 odsto veći u odnosu na 2021. godinu.
Zbog toga je veliko pitanje u kojoj meri će biti ispunjen zacrtani cilj Evropske komisije da u 2023. godini šengenski prostor ponovo bude potpuno „prohodan” bez ikakvih zadržavanja na unutrašnjim granicama. Iako je Evropski sud pravde nedavno upozorio članice EU da više nemaju prava da dalje produžavaju granične provere unutar evrobloka. One to uglavnom ne poštuju. Pozivajući se na opravdane razloge, kao što su zabrinutost zbog povećanog broja ilegalnih migranata i terorizam. Nemačka, Austrija, Norveška, Švedska, Francuska i Danska od 2015. godine kontinuirano insistiraju na kontroli svojih nacionalnih granica.