„Izvesno je da postoje razgovori sa dve strane, vode ih Francuzi i Nemci, i pokušavaju da ih usaglase, da se pokuša da se pronađe minimum zajedničkih interesa. Međutim, sudeći po ovom Kurtijevom nastupu, on u startu ruši tu mogućnost, jer je za nas sporazum koji bi u osnovi imao priznavanje lažne države neprihvatljiv. Nama naruku ne ide ni to što je to suštinski i pozicija većine u EU, da je Kosovo nezavisna država. Videćemo da li će biti sluha u Briselu da takav dokument ne bi imao nikakvu budućnost jer Beograd na njega ne može da stavi paraf. Postoji i opcija da je ova Kurtijeva poruka namenjena albanskoj javnosti, želeći da se prikaže kao čvrst lider, mada sudeći prema dosadašnjoj destruktivnoj politici Prištine koja uporno blokira dijalog i izaziva nestabilnosti u pokrajini, to je malo verovatno“, rekao je Graovac.
Graovac je tako prokomentarisao insistiranje kosovskog premijera Aljbina Kurtija da se dijalog Beograda i Prištine vodi po „novom predlogu EU“, odnosno nemačko-francuskom planu koji će, kako je naveo, dovesti do međusobnog priznanja.
Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije ukazuje na to da se Kurti već oglušio o zahteve EU da odloži preregistraciju.
„Da li Kurti može da promeni stav u poslednjem trenutku, to ćemo da vidimo. U poslednjem trenutku je pronađeno i rešenje u vezi sa ličnim kartama. Albanci su prilično tvrdi i izazvali su ogromno nezadovoljstvo srpskog naroda na severu Kosova“, kaže Zečević.