Klisman Kadiju, politički savetnik zamenika premijera Besnika Bislimija, kaže da je kosovska vlada započela pripreme za podnošenje aplikacije za članstvo u EU. To bi, naveo je on za Radio Kosovo, bio prvi korak, u cilju dobijanja statusa zemlje kandidata. „Prijava će biti podneta ove godine, do decembra meseca. U međuvremenu, krajem avgusta formirana je izvršna komisija koja se bavi pripremom ove aplikacije. Vlada preduzima sve neophodne korake u informisanju saveznika i češkog predsedavajućeg EU o cilju prijave”, naveo je Kadiju.
Komentarišući te navode ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić kaže da ova informacija nije iznenađenje za našu zemlju. Navodi da je to krunski dokaz da je bolest ludila kod nekih ljudi u Prištini uzela maha. „To znači da kada čitav svet priznaje da je Kurti ekstremista i da oni svojim potezima ugrožavaju mir i stabilnost, on misli da će nešto uraditi tom pričom ’eto Srbija je na strani Rusije’ i mi smo kao ruski igrači na Balkanu. Član 49 (Osnivačke povelje EU) kaže da mogu da se prijave i oni hoće da iskoriste situaciju, jer podržavaju Ukrajinu i Zapad. Zato hoće da isteraju EU na čistac i da im na osnovu toga izglasa otvaranje pregovora sa EU”, kaže Ivica Dačić.
Na pitanje da li takav potez ima šanse da uspe, Dačić odgovara da nema i kao dokaz navodi da pet zemalja članica EU ne priznaje nezavisno Kosovo. To nam, nastavlja Dačić, nameće obavezu da učvrstimo naše pozicije. Da se ništa ne prepušta slučaju, ministar spoljnih poslova je krenuo u diplomatsku ofanzivu i tim povodom je pre neki dan u Beču razgovarao sa slovačkim ministrom, posle toga je posetio Bugarsku gde se u Sofiji sastao i sa kolegom iz Mađarske Peterom Sijartom, koji je, kako je naveo, pored premijera Viktora Orbana, jedan od naših najvećih prijatelja. Dačić je naveo i da je ta zemlja priznala nezavisno Kosovo, „ali su naši prijatelji i često ne glasaju za Kosovo u međunarodnim organizacijama”.
Kazao je i da je u Sofiju došao da sa tim informacijama upozna i bugarskog ministra spoljnih poslova Nikolaja Milkova. Dačić je diplomatske aktivnosti juče nastavio bilateralnom posetom Grčkoj, a najavio je i da će kontaktirati ministre spoljnih poslova Rumunije, Španije i Kipra, da se i te zemlje, koje ne priznaju Kosovo, suprotstave i da se, kako je rekao, ne desi neko negativno iznenađenje. „Mi smatramo da je to nemoguće, ali zato mi je bio važan sastanak sa Sijartom i mogu da prenesem njegove veoma čvrste reči da Mađarska neće podržati ako dođe do takvog zahteva za otpočinjanje procesa pridruživanja od strane Kosova, kao što neće podržati razmatranje predloga za članstvo u Savetu Evrope”, istakao je Dačić. Preneo je i da što se tiče Kipra sa sigurnošću može da kaže da su njegovi predstavnici čak rekli da ako bi Srbija priznala Kosovo, oni neće. „Samo jedna zemlja da se ne složi za prijemom, od toga neće biti ništa”, istakao je Dačić.
Bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović kaže da je EU organizacija država i to onih koje imaju zajednički status, jer su punopravne članice UN. Za naš list ističe da bi bilo neozbiljno ukoliko bi odlučila da prima entitete, da bi se tako pretvorila u nešto drugo i ne bi bila ono na šta pretenduje. „Ne treba izgubiti iz vida da pet članova EU ne priznaje lažnu državu Kosovo i nije jasno u čije ime bi ih ova organizacija onda primila. Evropska unija mora da uvažava međunarodno javno pravo na koje se poziva i danju i noću kada je reč o Ukrajini, a to pravo kaže da nacionalne manjine nemaju pravo na samoopredeljenje i svoju državu, sve dok im njihova matična država ne da dozvolu. Srbija ne samo da nije dala dozvolu, već je i protiv njihovog nasilnog odvajanja koje je NATO izvršio bespravnom upotrebom sile”, kaže Jovanović.
Ocenjuje i da „ukoliko bi prihvatili da Kosovo postane kandidat za EU, to bi bilo potpuno nespojivo sa pozivom Srbiji da postane član”. „Za Srbiju i takozvano Kosovo nema zajedničkog mesta u bilo kakvoj organizaciji i oni to znaju i shvataju. Računaju da će preko omče oko vrata koji su obmotali oko glave Srbije, putem pritisaka i ucena, dovesti do toga da reše probleme Zapada”, kaže Jovanović i nastavlja: „Njima je važno da se što pre reše tega na nogama koji se zove Srbija i koji Putin i Rusija vešto koriste. Sve to što oni od nas traže nije u interesu Srbije, a ni međunarodnog prava koje je trenutno u ostavci. Ono što su oni nama uradili je nešto što je niz neprihvatljivih i hibridnih postupaka prema našoj zemlji. To što nam nude da zatvorimo oči za ulazak Kosova u međunarodne organizacije su lilihipovi za malu decu i to ne tumačim kao ozbiljnu inicijativu”.
A njegov kolega, diplomata Zoran Milivojević kaže da je najava inicijative iz Prištine neozbiljna i da nema nikakvog smisla. Za „Politiku” takođe podseća na pet država koje nisu priznale nezavisnost tzv. Kosova i kada je reč o EU, ono nema status države. „EU prima države koje imaju samo međunarodno pravni subjektivitet i članovi su UN. U tom smislu zahtev je pravno nemoguć i ne može se uopšte razmatrati kada ima pet država koje nisu priznale tzv. Kosovo. Ako bi, pak, KiM rešio svoj status i postao član UN, onda bi, kada je reč o EU, takav zahtev imao smisla”, kaže Zoran Milivojević. Naglašava da ne postoji mogućnost da se to realizuje. „Ukoliko bi recimo KiM koji je međunarodni protektorat eventualno dobio mogućnost da postane kandidat za članstvo u EU, onda bi takvo pravo imala i Republika Srpska, jer je i Bosna i Hercegovina država pod protektoratom”, zaključuje Zoran Milivojević.Antrfile
Srbija i Grčka potvrdile međusobnu podršku
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendijas potvrdili su juče u Atini međusobnu podršku očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta tih zemalja. Dendijas je nakon sastanka sa šefom srpske diplomatije na zajedničkoj konferenciji za medije kazao da se Grčka zalaže za postizanje kompromisnog rešenja u dijalogu Beograda i Prištine, a u skladu sa međunarodnim pravom i poštovanjem rezolucija Saveta bezbednosti UN. Poručio je i da svaka odluka mora da bude doneta u okviru zajedničkog dijaloga i da je potrebno izbeći tenzije. Zahvalio je Srbiji na poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Grčke. „Poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet svih i znamo da to poštuje i Srbija”, kazao je Dendijas. Čestitao je Dačiću stupanje na novu dužnost izrazivši zadovoljstvo što je za prvu zvaničnu bilateralnu posetu izabrao upravu Grčku.
Šef srpske diplomatije istakao je da Grčka može da računa na podršku Srbije u pogledu teritorijalnog integriteta i suvereniteta, jer Srbija smatra da je to univerzalni princip. „Protiv smo selektivnog pristupa tom pitanju, pa da zavisi od toga da li se velikim silama sviđa ili ne. Mi tom principu prilazimo neupitno. Srbija snažno i dosledno podržava suverenitet i teritorijalni integritet Grčke i Kipra, na kopnu, moru i vazduhu i sva ostrva u Egejskom moru. S tim u vezi, a i sa nama u vezi, ističemo važnost međunarodnog prava, rezolucija SB UN, Konvencije mora u grčkom slučaju, a u našem slučaju Rezolucije 1244”, kazao je Dačić, prenosi Tanjug.