Predstavnici Srba sa severa Kosmeta podneli su juče ostavke na sve funkcije u centralnoj i lokalnoj privremenoj kosovskoj vlasti, u policiji i pravosuđu, kao odgovor na jednostrane poteze Prištine u vezi sa registarskima tablicama i ignorisanjem zahteva za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) na koju Srbi čekaju od 2013. i potpisivanja Briselskog sporazuma. Juče ujutru je i deset poslanika Srpske liste u Prištini vratilo mandate, a na sajtu kosovske skupštine više nema njihovih imena. Šef kabineta predsednika skupštine Ilir Kerčelji je potvrdio da je reč o „neopozivim ostavkama”, a prištinske vlasti najavile su da će oni biti zamenjeni. Ostavke su podnele i sudije Osnovnog suda, kao i radnici pravosuđa – 150 zaposlenih, među kojima 20 sudija. Nikola Kabašić, sudija apelacionog suda i član sudskog saveta, rekao je da je to čin potvrde što je dogovoreno u subotu na zajedničkom sastanku Srba u Zvečanu.
A uprkos tome što je na severu Kosmeta juče u toku dana bilo mirno, dok su ulicama povremeno patrolirali pripadnici Euleksa, mediji na albanskom preneli su da su albanski policajci počeli da ulaze u stanice KP-a na severu, koje su Srbi napustili. U popodnevnim satima portal „Kaldžo” objavio je snimke vozila sa albanskim policajcima koja dolaze pred jedan od objekata, navodeći da preuzimaju stanice u Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu. Isti medij objavio je saznanje da su u Zvečanu postavljeni policajci iz Vučitrna, a u Leposaviću iz južnog dela Kosovske Mitrovice. „Kaldžo” je objavio i da su nekoliko blindiranih vozila i jedan vodeni top snimljeni kako se kreću iz južnog dela Mitrovice prema bazi „Belvedere”.
Prethodno su svoje razduživanje u policijskoj stanici u Kosovskoj Mitrovici započeli srpski policajci, kojih ubuduće neće biti ni na administrativnim prelazima Jarinje u opštini Leposavić, kao ni na Brnjaku, na teritoriji opštine Zubin Potok. Ostavke su potpisali i radnici lokalne kosovske samouprave u Leposaviću, a očekuje se da to urade i radnici u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku. Pre njih su to učinila i sva četiri gradonačelnika – Milan Radojević, koji je vodio severnu Mitrovicu, Dragiša Milović, koji je bio na čelu kosovske Opštine Zvečan, Zoran Todić, u Opštini Leposavić, i Srđan Vulović, u Zubinom Potoku. U Zvečanu je u subotu ostavku podneo i Goran Rakić, predsednik Srpske liste, koji je bio jedini srpski ministar u kabinetu šefa privremene kosovske vlade Albina Kurtija. Rakić je vodio ministarstvo za povratak i zajednice, a na to mesto je otišao sa pozicije gradonačelnika Severne Mitrovice.
U toku jučerašnjeg dana američki vojnici mogli su da se vide na delu magistralnih puteva koji vode ka prelazima na severu Kosmeta sa centralnom Srbijom. Na Glavnom mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, sa severne strane grada su danonoćno kao i ranije stacionirani italijanski karabinijeri, dok je na južnoj strani, u albanskom delu vozilo kosovske policije. Škole, fakulteti, prodavnice, i svi ugostiteljski objekti su radili, a otvorene su i radnje u Bošnjačkoj mahali, u multietničkom delu grada, gde su u nedelju u vreme dok je trajao svenarodni skup na Trgu kneza Lazara, Albanci postavili albanske i zastave jednostrano proglašenog Kosova. Pri tome, dodatnu napetost izazivaju i tvrdnje da se jedinice Rosu „nisu povukle sa severa”, jer ih ima u bazama u opštinama Leposavić, nedaleko od prelaza Jarinje, u bazi koju su pre dva meseca ojačali betonskim zidom, kao i u Zubinom Potoku, nadomak Brnjaka. Antrfile
Vučević: Kfor to ne sme da dozvoli Kurtiju
Da je na Kosmetu situacija napeta, potvrdio je juče ministar odbrane Miloš Vučević, ali uz poruku da se nada da neće doći do eskalacije. Istakao je da je Kfor sada bitan faktor, koji ne bi smeo da dozvoli da Albin Kurti pošalje albanske policajce na sever KiM, da zamene srpske, i praktično izvrše okupaciju četiri opštine. Vučević je za Tanjug rekao da je „sada, kada su se srpski policajci povukli iz policije, napravljen bezbednosni vakuum i dodatno je riskantna i komplikovana situacija, jer se postavlja pitanje – ko će da obavlja sada te redovne, svakodnevne policijske aktivnosti”. Naveo je da Srbija nema problema sa bazama Kfora, jer su one u skladu sa Kumanovskim sporazumom i Rezolucijom 1244, ali ne može da prihvati da jedinice Rosu ili neke druge prave baze i demonstriraju silu svaki dan na Jarinju, Brnjaku, Gazivodama…
Na pitanje postoje li čvrste garancije da će oni zaštititi Srbe, ako dođe do problema, Vučević je rekao da veruje da hoće. Na konstataciju da su se pojavile informacije da se vojska grupiše kod administrativnih prelaza, on je rekao da se Vojska Srbije kreće suvereno i slobodno po celoj teritoriji zemlje, koja je pod našom kontrolom, sme da napušta kasarne, obavlja vežbe i manevre. Ministar odbrane je poručio da se Vojska Srbije ne sprema za rat, ali ima snagu, osposobljena je i pripremljena da izvrši svaki zadatak vrhovnog komandanta i da ako predsednik Srbije kaže da nema „Oluje”, „Bljeska”, pogroma iz 2004, a bude li neko pokušao nešto slično, VS je spremna da odgovori na svaki zadatak.