Severnokorejski avioni, među kojima su bili i lovci i bombarderi, primećeni su u periodu između 11 sati ujutro i tri popodne po lokalnom vremenu unutar teritorije Severne Koreje, kao i blizu zapadne i istočne obale, ne približavajući se granici, saopštila je južnokorejska vojska, prenosi agencija Jonhap.
Pjongjang podigao 180 aviona, Seul 80
Prema navodima južnokorejske vojske, severnokorejski bombarderi uvežbavali su gađanje ciljeva na zemlji.
Kao odgovor, južnokorejska vojska podigla je 80 lovačkih aviona, među kojima su i „nevidljivi“ F-35.
Vojska Južne Koreje saopštila je da je, počevši od četvrtka nešto pre ponoći i dalje tokom noći registrovala više od 80 artiljerijskih projektila koje je Severna Koreja ispalila u more, što je, kako je navedeno, kršenje međukorejskog sporazuma iz 2018.
Seul je poslao zvanično upozorenje Pjongjangu zbog ove artiljerijske paljbe, saopštilo je južnokorejsko Ministarstvo odbrane.
Ispaljeni projektili i balističke rakete
Prethodno je Severna Koreja ispalila više projektila u more, uključujući i moguće neuspelo lansiranje interkontinentalne balističke rakete, što je navelo SAD i Južnu Koreju da nastave vazdušne vežbe koje su izazvale nezadovoljstvo i protest Pjongjanga, javlja agencija Rojters.
Severna Koreja pojačala je vojne aktivnosti u znak protesta zbog združene vežbe američke i južnokorejske vojske velikog obima, koje su nedavno produžene, iako je trebalo da traju pet dana.
Pjongjang navodi da SAD i Južna Koreja tim vežbama dovode regionalnu bezbednost na „nekontrolisani nivo“.
Na sastanku u Vašingtonu, američki ministar odbrane Lojd Ostin i južnokorejski ministar odbrane Li Džong Sup potvrdili su posvećenost za traženje novih mera kojima će dve zemlje demonstrirati „odlučnost i sposobnosti“ savezništva nakon ponovljenih provokacija Severne Koreje, izveštava Rojters prema navodima iz zajedničke ministarske izjave.
Rastu tenzije na Korejskom poluostrvu
Tenzije na Korejskom poluostrvu rastu nakon što je Pjongjang izveo rekordan broj lansiranja raketa tokom ove godine, uključujući samo u sredu najmanje 23 projektila i interkontinentalne balističke rakete u četvrtak.
Diplomate su saopštile da je Vašington zatražio od Saveta bezbednosti UN da na otvorenoj sednici raspravlja o Severnoj Koreji, što su podržale i neke druge članice – Velika Britanija, Francuska, Albanija, Irska i Norveška.
Poslednjih godina, Savet bezbednosti UN bio je podeljen u vezi sa Severnom Korejom, a u maju su Kina i Rusija stavile veto na nastojanje SAD da uvedu dodatne sankcije UN kao odgovor na lansiranje novih raketa, navodi Rojters.