Poslanici DPS-a na jednoj od prethodnoj sednica Skupštine demonstrativno su napustili Plenum i saopštili da neće da glasaju za ovakav Ustavni sud. Na istoj sednici se, podsećamo, glasalo i o razrešenju ministra odbrane Raška Konjevića i ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića.
Šef poslaničkog Kluba Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini, Danijel Živković tada je kazao da je to zasedanje sazvano da bi se birale sudije Ustavnog suda ali i da partije parlamentarne većine žele da ih biraju po „partijskom ključu i partijskoj liniji kako bi držali institucije u blokadi“.
„Vidjeli ste kakav je bio odnos Ustavnog odbora prema kandidatima. Nismo imali potpuni politički konsenzus, koji nije željela bivša skupštinska većina. Teret odgovornosti sad se pokušava svaliti na ovu stranu. Ta odgovornost ne može stanovati na ovim adresama. Cilj današnjeg zasjedanja je samo dokaz da se ne želi doći do dvotrećinske većine, nego da se blokira Ustavni sud i opstruira izborni proces“, rekao je Živković.
Javnosti Crne Gore je u tom trenutku bilo itekako jasno da DPS ne želi da da legitimitet glasanju zbog jednog razloga – inicijativa Demokratskog fronta o proveri ustavnosti odluke predsjednika Crne Gore da ne dodeli mandat lideru Demosa Miodragu Lekiću. Ukoliko bi Ustavni sud odlučio da je Đukanović prekršio Ustav to znači da ova instanca ima ingerencije da istog i razreši.
Ako ovo imamo u vidu jasno je da je Đukanović u potpunosti ostao bez karata u rukama i da će ili morati da da mandat Miodragu Lekiću ili da njegovi poslanici u Plenumu glasati za sudije Ustavnog suda koji bi na kraju proverio Zakon o predsedniku koji je Skupština prekjuče izglasala, ali će proveriti i ustavnost Đukanovićeve odluke da ne da mandat Miodragu Lekiću, a ako se utvrdi da je tim činom povredio Ustav, sud ga može i razrešiti dužnosti predsednika. Mora se imati u vidu i jučerašnje saopštenje Predsjedništva Demokratske partije socijalista koje je pozvalo na ponovni dogovor oko Ustavnog suda gde su poslali ponudu – „ukinite Zakon o predsjedniku, a mi ćemo glasati za sudije Ustavnog suda koje će potencijalno smijeniti Đukanovića“. Shodno svemu ovome – Đukanović je preigran!
Reakcija ambasada imala ulogu?
Moraju se imati u vidu i izjave američke i britanske ambasadorke koje su pozvale na izglasavanje Ustavnog sud.
Ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke saopštila je da su Sjedinjene Države zabrinute zbog eskalacije zapaljive retorike i neodgovorne konfrontacije crnogorskih lidera poslednjih dana i pozvala sve strane da rade na pronalaženju izlaza iz trenutne političke krize koji bi bio u skladu sa Ustavom, dok je ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Karen Medoks kazala da se prekjuče usvoje Zakon u Skupštini potencijalno dotiče ustavnih pitanja i da ova situacija naglašava od kakvog je vitalnog značaja da se obezbedi funkcionalni Ustavni sud u Crnoj Gori.
Nakon ovih reakcija postalo je itekako jasno da DPS više nema ni jednu kartu u rukama i da će na poziv ambasada pokušati da istrguju najbolju poziciju i glasati o sudijama Ustavnog suda, iako će, kako navode, u suprotnom biti prinuđeni da primene demokratske metode vaninstitucionalnog delovanja.
Predsjedništvo DPS-a je nakon reakcija iz ove dve ambasade, a u toku protesta ispred Skupštine i pozvalo sve parlamentarne stranke da se ponovo biraju sudije Ustavnog suda.
„Ukoliko ovaj, posljednji poziv, ne urodi plodom, i ukoliko do kraja nedjelje ne otpočne proces izbora sudija Ustavnog suda, i ne bude se odustalo od namjere da se vrši ustavnu puč kroz instaliranje u pravni sistem Zakona o predsjedniku, biće potpuno jasno da je svako institucionalno djelovanje obesmišljeno,i da u toj situaciji jedino preostaje da borbu za institucije izmjestimo izvan institucionalnih okvira, jer one očigledno više ne postoje. Od odgovora koji očekujemo do kraja radne nedjelje zavisiće i dalji potezi Demokratske partije socijalista“, zaključuje se u saopštenju Predsjedništva DPS.