„Predsednik Redžep Tajip Erdogan razgovarao je telefonom sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Tokom razgovora, razmotrili su regionalna pitanja, a posebno najnovija dešavanja u rusko-ukrajinskom ratu. Predsednik Erdogan je izjavio da će Ankara nastaviti da iznosi neophodne inicijative svim stranama za rešavanje problema, a u vezi sa primenom Istanbulskog Memoranduma o isporukama žita“, ističe se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da je Erdogan izrazio uverenost da će rešenje povodom isporuka žita biti pronađeno.
„Izjavivši da je uveren da će Ankara i Moskva, kako po mnogim drugim pitanjima, tako i po ovom pitanju (prehrambenog sporazuma) uspostaviti saradnju, usmerenu na rešenje, predsednik Erdogan je istakao da će rešavanje prehrambene krize konstruktivnim pristupom podstaći korake koji će biti preduzeti za povratak pregovorima (između Moskve i Kijeva)“, saopštio je kabinet turskog lidera.
Erdogan je takođe zahvalio Putinu na izjavama ruskog lidera o njemu na sednici međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“.
Rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da dok se ne razjasni situacija sa terorističkim napadima Ukrajine u Sevastopolju, kretanje bezbednosnim koridorom u Crnom moru biće obustavljeno.
Prethodno je stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja na sednici SB UN izjavio da Rusija nije obavezna da ispunjava sporazume zaključene bez nje o prolasku brodova preko Crnog mora i kontrolisaće brodove, koji budu propušteni bez saglasnosti Moskve.
Rusija je 29. oktobra objavila da je obustavila učešća u „prehrambenom sporazumu“ UN, koji obezbeđuje izvoz proizvoda iz ukrajinskih luka zbog terorističkih napada ukrajinskih dronova na brodove Crnomorske flote u vodama kod Sevastopolja. Osim toga, Rusija je tražila da se 31. oktobra organizuje zasedanje Saveta bezbednosti UN.
Prehrambeni sporazum potpisan je 22. jula, a paket ovih dokumenata predviđa ukidanje ograničenja na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda i đubriva na svetska tržišta, a takođe određuje algoritam za bezbedan izlazak komercijalnih brodova iz crnomorskih luka pod kontrolom Ukrajine duž posebno otvorenih humanitarnih pomorskih koridora.