To je saopštio gradonačelnik Kotora Vladimir Jokić koji je pozvao nadležno tužilaštvo da bez odlaganja utvrdi činjenice i postupi prema zakonu.
Gradonačelnik Kotora je naglasio da su Krivokapić i Konjević u Morinju postavili spomen-obilježje suprotno zakonima i bez prethodnih odluka Vlade Crne Gore i Skupštine opštine Kotor.
„Napominjem da je za postavljanje bilo neophodno prethodno pribaviti odluku Vlade Crne Gore da se postavi spomen-obilježje za značajan događaj koji se desio prije manje od 50 godina, da su nakon toga nadležni opštinski organi morali pribaviti od Ministarstva kulture saglasnost na predlog izgleda i sadržaja spomen obilježja, te da je nakon toga Skupština opštine Kotor morala donijeti odluku o tom spomen obilježju“, kazao je Jokić.
U konkretnom slučaju, istakao je Jokić, nije urađen niti jedan od ovih koraka.
Opština Kotor se ne protivi postavljanju zakonitog spomen-obilježja na objektu u Morinju, u skladu sa zakonskom procedurom i na osnovu pravosnažne presude Višeg suda Crne Gore, kazao je Jokić i dodao da očekuje da Vlada Crne Gore donese prethodnu odluku kojom će dati saglasnost na postavljanje spomen-obilježja.
To bi, kako je dodao, bio prvi neophodan korak u procesu određivanja izgleda i sadržaja spomen-ploče.
Jokić je naveo da je, cijeneći delikatnost slučaja i činjenicu da su ta lica svojim neodgovornim ponašanjem doveli u zabludu i nosioce vlasti Republike Hrvatske, obavio konsultacije sa predsjednikom Vlade, Dritanom Abazovićem, kako bi Vlada i on o ovim činjenicama obavjestili Hrvatsku i razjasnili nastalu situaciju.
„Inspektorka za kulturna dobra je izvršila nadzor nad Opštinom Kotor i nada mnom kao odgovornim licem, te donijela Rješenje kojim nam se nalaže da mi uklonimo predmetnu ploču, nakon čega je donijela i Rješenje kojim se prekršajno kažnjavam zbog neuklanjanja ploče. Imajući u vidu naprijed navedene okolnosti, potencijalne zloupotrebe događaja i narušavanje međunarodnih odnosa države Crne Gore, ni Opština Kotor, ni ja u svojstvu predsjednika nismo do danas ukazivali na propuste u radu inspekcije, iako sam kao subjekat nadzora pohvalio djelovanje inspekcije“, rekao je Jokić.
On je naveo da, shodno Zakonu o inspekcijskom nadzoru i drugim zakonima, Opština Kotor nije mogla biti subjekt nadzora niti se njoj moglo staviti na odgovornost uklanjanje predmetne ploče.
„Uklanjanje predmetne ploče može se naložiti samo i isključivo Ministarstvu vanjskih poslova i Ministarstvu odbrane, odnosno institucijama koje su tu ploču i postavile. Ukoliko iste ne bi postupile po Rješenju, Uprava za inspekcijske poslove mora angažovati izvršnu službu i sama ukloniti ploču. Iz svega navedenog jasno je da smo Opština Kotor i ja kao njen predsjednik, mimo zakona i tendenciozno stavljeni u centar ovog događaja, što smo cijeli prethodni period trpjeli zarad opšte društvene koristi i zbog odnosa države Crne Gore sa Republikom Hrvatskom“, kazao je Jokić.
On je dodao da je vrijeme da se uvede zakonitost u ovaj događaj.
„Obavještavamo javnost da smo uložili žalbe na sva rješenja Uprave za inspekcijske poslove, kao i zahtjev da isti izvrše nadzor i donesu rješenja adresirana nadležnim ministarstvima”, naveo je Jokić.
Podsjetimo, spomen-ploču u nekadašnjem centru JNA u Morinju, otkrili su 10. oktobra Konjević i Krivokapić sa hrvatskim zvaničnicima, što je izazvalo protest građana.
Na ploči, između ostalog, piše da je „tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku ovdje bio logor za zatočene hrvatske civile i branioce“.